Pregled bibliografske jedinice broj: 1114619
Motivi privremenog emigriranja u inozemstvo te povratka u Dubrovnik
Motivi privremenog emigriranja u inozemstvo te povratka u Dubrovnik // Hrvatska izvan domovine II. Zbornik radova predstavljenih na Drugom hrvatskom iseljeničkom kongresu u Šibeniku 1. - 3. srpnja 2016. / Sopta, Marin ; Lemić, Vlatka ; Korade, Mijo ; Rogić, Ivan ; Perić Kaselj, Marina (ur.).
Zagreb: Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva ; Centar za kulturu i informacije Maksimir, 2017. str. 503-528
CROSBI ID: 1114619 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motivi privremenog emigriranja u inozemstvo te
povratka u Dubrovnik
(The motives of temporary emigration and
repatriation to Dubrovnik)
Autori
Gjurašić, Marija ; Erak, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Hrvatska izvan domovine II. Zbornik radova predstavljenih na Drugom hrvatskom iseljeničkom kongresu u Šibeniku 1. - 3. srpnja 2016.
Urednik/ci
Sopta, Marin ; Lemić, Vlatka ; Korade, Mijo ; Rogić, Ivan ; Perić Kaselj, Marina
Izdavač
Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva ; Centar za kulturu i informacije Maksimir
Grad
Zagreb
Godina
2017
Raspon stranica
503-528
ISSN
2584-4229
Ključne riječi
migracije, emigriranje, povratni migranti, odselidba, iseljavanje, iseljeništvo, povratništvo, stanovništvo, Hrvatska, Dubrovnik
(migration, emigration, repatriation, return migration, moving away, expatriation, expatriates, repatriates, population, Croatia, Dubrovnik)
Sažetak
Problem iseljavanja s hrvatskih prostora posebno je naglašen od 19. stoljeća, kada je veliki broj hrvatskih obitelji pritisnutih teškim ekonomskim problemima, ali i ratnim nedaćama zauvijek napustio svoje ognjište, i to mahom trajnim odseljenjem u Sjevernu ili Južnu Ameriku. Emigriranje iz Hrvatske uvjetovano socio- ekonomskim, političkim i drugim problemima nastavilo se i u 20. stoljeću, a intenziviralo se šezdesetih godina, nakon „otvaranja” hrvatskih granica za „privremeni” rad u inozemstvu. Uslijed ratnih i poslijeratnih zbivanja, do kojih je došlo nakon stjecanja hrvatske neovisnosti 1991. godine, emigracije su se nastavile i u posljednjoj dekadi 20. stoljeća, a problem iseljavanja hrvatskog stanovništva aktualan je još i danas. O spomenutim je problemima napisano dosta stručnih i znanstvenih radova, no još uvijek nedovoljno, a da bi oni dali odgovore na sva pitanja koja proizlaze iz iseljeničke problematike. Posebno je po tom pitanju zanemareno područje Dubrovnika te je cilj ovoga rada osvijetliti motive privremenog emigriranja u inozemstvo i povratka u domovinu upravo dubrovačke populacije u drugoj polovici 20. stoljeća. U navedenu svrhu izrađen je anketni upitnik kojim su obuhvaćeni svi relevantni podaci. S obzirom na veličinu uzorka treba naglasiti da se radi o pilot-istraživanju kojim se žele ispitati mogućnosti budućeg, šireg i sveobuhvatnijeg istraživanja emigracijskih tokova Dubrovčana/Dubrovkinja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Povijest