Pregled bibliografske jedinice broj: 1114376
Dekonstitucionalizacija Vrhovnog suda RH u kaznenim predmetima i jačanje autoritarnih mehanizama za ujednčavanje sudske prakse: propuštena prilika Ustavnog suda RH
Dekonstitucionalizacija Vrhovnog suda RH u kaznenim predmetima i jačanje autoritarnih mehanizama za ujednčavanje sudske prakse: propuštena prilika Ustavnog suda RH // Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, 27 (2020), 2; 417-470 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1114376 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dekonstitucionalizacija Vrhovnog suda RH u
kaznenim predmetima i jačanje autoritarnih
mehanizama za ujednčavanje sudske prakse:
propuštena prilika Ustavnog suda RH
(The Deconstitutionalisation of the Supreme Court
of the Republic of Croatia in Criminal Matters
and the Strengthening of Authoritative Mechanisms
for the Standardisation of Case Law: The Missed
Opportunity of the Constitutional Court of the
Republic of Croatia)
Autori
Đurđević, Zlata
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu (2459-6531) 27
(2020), 2;
417-470
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
ujednačavanje sudske prakse, ustavna vlast Vrhovnog suda, unutarnja stranačka neovisnost, pravomoćnost, upravnosudska tijela
(uniformisation/standardisation procedure of the case law, constitutional authority of the Supreme Court, international judicial independence, finality of judgements, administrative-judicial mechanisams)
Sažetak
Rad se bavi mehanizmima za ujednačavanje sudske prakse VSRH u okviru ustavne ovlasti iz čl. 116. Ustava RH da osigurava jedinstvenu primjenu prava i ravnopravnost svih u njegovoj primjeni. Ta ovlast i mehanizmi za njezino provođenje izbili su u prvi plan hrvatskog kaznenopravnog poretka nakon ukidanja ovlasti VSRH da odlučuje o ispravnosti primjene prava u nepravomoćnim odlukama kaznenih sudova i njezinim prenošenjem na za tu svrhu osnovani VKS. Istraživanje je utvrdilo ne samo da je VSRH razvlašten u svojoj ustavnopravnoj poziciji u kaznenim predmetima već su i razotkriveni brojni nedostaci u organizaciji kaznenih sudova, sustavu pravnih lijekova, kao i postojanje upravnosudskih mehanizama za tumačenje zakona i pravnih pitanja. To su obvezujuća pravna shvaćanja, zaključci sastanaka VSRH s predsjednicima odjela i sudova, služba evidencije i centar sudske prakse. Zaključuje se da oduzimanje kaznene sudbenosti VSRH vodi jačaju postsocijalističkih i autoritarnih mehanizama za ujednačavanje sudske prakse, koji ne postoje u zapadnim demokracijama, a u Hrvatskoj su ojačali od ulaska u EU. Ustavni sud RH suspendirao je početak rada VKS ulijevajući nadu da će zaustaviti primjenu jednog ne samo nepotrebnog već i štetnog rješenja za kazneno pravosuđe. Međutim nakon što je u postupku ocjene ustavnosti na svoj zahtjev primio stručna mišljenja sve četiri katedre za kazneno procesno pravo u Hrvatskoj, koje su jednoglasno zaključile da se radi o neustavnom rješenju, sve ih je odbacio i odlučio da VKS započinje s radom 1. siječnja 2021. Većinskom Odlukom od 3. studenog 2020., s dva izdvojena mišljenja, Ustavni sud RH propustio je priliku ne samo spriječiti dekonstitucionalizaciju VSRH u kaznenim predmetima već i pomoći hrvatskom kaznenom pravosuđu i hrvatskoj državi te ispraviti postojeće institucionalne i funkcionalne nedostatke organizacije sudstva i sustava pravnih lijekova, kao i isključiti ujednačavanje sudskih odluka upravnim kanalima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline