Pregled bibliografske jedinice broj: 1114175
Benediktinsko monaštvo i sakralna arhitektura u Ninu i Biogradu tijekom srednjeg vijeka
Benediktinsko monaštvo i sakralna arhitektura u Ninu i Biogradu tijekom srednjeg vijeka // “Vrijeme, prostor i duhovnost: Benediktinsko monaštvo i njegovo naslijeđe”
Zadar, Hrvatska, 2020. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1114175 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Benediktinsko monaštvo i sakralna arhitektura u
Ninu i Biogradu tijekom srednjeg vijeka
(Benedictine monasteries as a mainstray of
cultural renewal during the Middle Age sin the
winder Zadar area)
Autori
Jordan Knežević Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
“Vrijeme, prostor i duhovnost: Benediktinsko monaštvo i njegovo naslijeđe”
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 17.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Benediktinci, rani srednji vijek, Nin, Sv. Marija, Sv. Mihovil, Biograd, Sv. Ivan Evanđelist, Sv. Toma, hrvatski kralj Petar Krešimir IV., Arhiv don Luka Jelić, Arhiv Ejnar Dyggve
(Benedictines, early Middle Ages, Nin, Sv. Marija, Sv. Mihovil, Biograd, Sv. John the Evangelist, St. Toma, Croatian King Petar Krešimir IV., Archive of don Luka Jelić, Archive of Ejnar Dyggve)
Sažetak
U radu se donose nova istraživanja o benediktinskim sakralnim kompleksima u Ninu i Biogradu. Autorica se dotiče ranokršćanske bazilike Sv. Marije te analizira ostatke sakralne arhitekture na položaju Mijovilovac gdje se tijekom predromanike podiže crkva Sv. Mihovila s pripadajućim muškim benediktinskim samostanom. Autorica zaključke temelji na vlastitim istraživanjima, ali i na proučavanju neobjavljenih rukopisa iz arhiva don Luke Jelića u Arheološkom muzeju u Splitu te iz arhiva Ejnara Dyggvea u Konzervatorskom odjelu, također u Splitu. Na osnovu spomenute arhivske građe autorica donosi i zaključke o benediktinskim samostanima i bazilikama u Biogradu na moru. Naime, sačuvani tlocrti i dokumentacija s istraživanja koje je vodio dr. don Luka Jelić u Biogradu tijekom razdoblja od 1902. – 1905., ukazuju na posve drugačiji položaj važnih biogradskih spomenika, što bi značilo da su oni dugi niz godina bili krivo ubicirani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti, Arheologija