Pregled bibliografske jedinice broj: 1112399
PREŽIVLJAVANJE I RAST BAKTERIJA IZ RODA Legionella I Pseudomonas U RAZLIČITIM UZORCIMA VODE
PREŽIVLJAVANJE I RAST BAKTERIJA IZ RODA Legionella I Pseudomonas U RAZLIČITIM UZORCIMA VODE, 2020., diplomski rad, diplomski, MEDICINSKI FAKULTET U RIJECI, Rijeka
CROSBI ID: 1112399 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PREŽIVLJAVANJE I RAST BAKTERIJA IZ RODA
Legionella I Pseudomonas U RAZLIČITIM UZORCIMA
VODE
(SURVIVAL AND REPLICATION OF BACTERIA
Legionella and Pseudomonas in different waters)
Autori
Bilaver, Laura
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
MEDICINSKI FAKULTET U RIJECI
Mjesto
Rijeka
Datum
14.07
Godina
2020
Stranica
23
Mentor
PROF. MARINA ŠANTIĆ
Ključne riječi
L. pneumophila, serogrupa 1, razmnožavanje, P. aeruginosa, voda
(L. pneumophila, serogroup 1, replication, P. aeruginosa, water)
Sažetak
Legionella je fakultativna Gram negativna unutarstanična bakterija. Pripada u porodicu Legionellaceae. Prvi put je dokumentirana kao uzrok ljudske bolesti 1976. godine, među članovima Američke legije, nakon što su oboljeli od pneumonije. Smatra se da je prvi koji je izolirao vrste Legionella spp. Hugh Tatlock 1943. godine. Rasprostranjene su u prirodi, a naročito u vodi i vlažnome tlu. U velikom broju koloniziraju različite vodoopskrbne sustave vodovode, vodospreme, tornjeve, uređaje za zagrijavanje, hlađenje i isparavanje vode i dr., te su odgovorne za 2 do 5% pneumonija u općoj populaciji. Infekcije u ljudi može uzrokovati najmanje 20 vrsta Legionella, a najučestaliji uzročnik je Legionella pneumophila serogrupe 1. Sg1 pokazuje veću virulenciju u usporedbi s ostalim serogrupama. Najčešće dospijevaju u dišni sustav iz kontaminiranog okoliša u vidu aerosola. Kontaminirani aerosol najčešće se stvara u okolini vodenih tornjeva, iznad bazena s pjenom i u ovlaživačima zraka. Značajke Legionarske bolesti uključuju vrućicu, suhi kašalj, glavobolju, mialgije, ukočenost ekstremiteta, dispneju, proljev i delirij. Protozoe djeluju kao prirodni rezervoari L. pneumophila i potiču bolest kod ljudi. Okruženje unutar stanice domaćina štiti bakteriju od teških okolišnih uvjeta, dok istovremeno pruža nišu bogatu hranjivim tvarima. Osim u amebama L. pneumophila također tvori biofilm s drugim mikroorganizmima uključujući i Pseudomonas aeruginosa. Pseudomonas aeruginosa je Gram negativna, aerobna bakterija. Vrlo je prilagodljiv mikroorganizam te može kolonizirati različite nišne prostore, uključujući tlo, morska staništa, biljke i životinje. Ova bakterija je poznata i kao oportunistički ljudski patogen, koji uzrokuje infekcije očiju, uha, kože, uretre. P. aeruginosa ima veliki broj čimbenika virulencije kako bi preživjelo u različitim okruženjima domaćina. Cilj ovog rada bio je ispitati utjecaj Pseudomonasa na preživljavanje i razmnožavanje bakterije Legionella pneumophila iz različitih uzoraka voda. U praktičnom radu korišteni se bakterijski sojevi L. pneumophila serogrupe 1 te P. aeruginosa. Rast bakterija praćen je tijekom 10 dana. Rezultati su pokazali da L. pneumophila serogrupe 1 bolje preživljava u vodi bolje bez prisutnosti P. aeruginosa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2016-06-9003 - Uloga unutarstaničnog života Francisella tularensis u patogenezi eksperimentalne tularemije (FRANCYCLE) (Šantić, Marina) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Marina Šantić
(mentor)