Pregled bibliografske jedinice broj: 1112397
FRANCISELLA NOVICIDA- ODREĐIVANJE CITOPATSKOG UČINKA NA STANICE AMEBA I MAKROFAGA
FRANCISELLA NOVICIDA- ODREĐIVANJE CITOPATSKOG UČINKA NA STANICE AMEBA I MAKROFAGA, 2020., diplomski rad, diplomski, MEDICINSKI FAKULTET U RIJECI, Rijeka
CROSBI ID: 1112397 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
FRANCISELLA NOVICIDA- ODREĐIVANJE CITOPATSKOG
UČINKA NA STANICE AMEBA I MAKROFAGA
(FRANCISELLA NOVICIDA- DETERMINATION OF
CYTOPATIC EFFECTS ON AMOENBA AND MACROPHAGES
CELL)
Autori
Tić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
MEDICINSKI FAKULTET U RIJECI
Mjesto
Rijeka
Datum
14.07
Godina
2020
Stranica
35
Mentor
PROF. MARINA ŠANTIĆ
Ključne riječi
Francisella novicida, Acanthamoeba castellanii, imortalizirani mišji makrofagi, citopatski učinak, kinetika rasta
(Francisella novicida, Acanthamoeba castellanii, Immortalized bone marrow macrophages, cytophatic effect, kinetic growth)
Sažetak
Rod Francisella pripada porodici Francisellaceae, patogenim Gram negativnim bakterijama. Taksonomski se dijeli u pet vrsta, a najvirulentnija i najviše proučena vrsta Francisella tularensis uzročnik je bolesti tularemije kod ljudi i životinja. Put prijenosa uključuje posredstvo vektora od kojih je najčešći krpelj, a infekcije su zabilježene i u izravnom kontaktu s zaraženom životinjom ili inhalacijom inficiranog aerosola. F. tularensis je ovisno o soju široko rasprostranjena u Sjevernoj Americi, ali i u Europi i Aziji. Može se podijeliti u tri soja koja uključuju F. tularensis subsp. tularensis, F. tularensis subsp. holartica i F. tularensis subsp. mediasiatica. Zbog vrlo niske infektivne doze i lakog prenošenja zračnim putem F. tularensis se smatra potencijalnim biološkim oružjem te je iz tog razloga u znatnijoj mjeri istražena. Iako se donedavno smatrala sojem F. tularensis, danas Francisella novicida čini zasebnu vrstu. F. novicida je zbog svoje avirulentnosti kod ljudi, povoljna za proučavanje eksperimentalne tularemije pri čemu ne zahtjeva rad u laboratorijima visoke zaštitne razine. Izolirana pretežito iz slanih i boćatih voda, uspješno obitava u vakuolama unutar stanica ameba koje joj omogućuju preživljavanje u vodenom okolišu. Posjeduje i sposobnost inficiranja makrofaga u koje ulazi fagocitozom i razmnožava se unutar fagosoma. Prilikom razmnožavanja F. novicida, dolazi do staničnih promjena koje rezultiraju lizom i u konačnici apoptozom stanica. Naglasak ovog završnog rada stavljen je na istraživanje citopatskog učinka kojeg uzrokuje F. novicida kod stanica Acanthamoeba castellani i imortaliziranih mišjih makrofaga. Praćena je kinetika rasta bakterije na BCYE agaru kao i količina ispuštenih staničnih proteina, DNK i enzima laktat dehidrogenaze u supernatantu, u vremenskim odmacima od 24, 48 i 72 sata nakon inficiranja. Rezultati pokazuju da se F. novicida bolje razmnožava i raste unutar ameba te da se tijekom porasta broja unutarstaničnih bakterija, statistički značajno više povećava i količina ispuštenih staničnih proteina, DNK i LDH, no što ih se otpusti spontano tijekom životnog ciklusa stanice. U konačnici može se zaključiti da su A. castellanii i imortalizirani mišji makrofagi dobar model za proučavanje unutarstaničnog načina preživljavanja i patogeneze F. novicida i ostalih vrsta roda Francisella.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2016-06-9003 - Uloga unutarstaničnog života Francisella tularensis u patogenezi eksperimentalne tularemije (FRANCYCLE) (Šantić, Marina) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Marina Šantić
(mentor)