Pregled bibliografske jedinice broj: 1111907
Moderna hrvatska enciklopedika između struke, društva i države
Moderna hrvatska enciklopedika između struke, društva i države // Međunarodni znanstveni skup Enciklopedika 2020 - dosezi i izazovi / Klobučar Srbić, Iva (ur.).
Zagreb: Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2020. str. 3-4 (plenarno, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1111907 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Moderna hrvatska enciklopedika između struke,
društva i države
(Modern Croatian Encyclopedics between Field,
Society, and State)
Autori
Hameršak, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveni skup Enciklopedika 2020 - dosezi i izazovi
/ Klobučar Srbić, Iva - Zagreb : Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2020, 3-4
ISBN
978-953-268-061-4
Skup
Međunarodni znanstveni skup Enciklopedika 2020 - dosezi i izazovi
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.10.2020. - 16.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Habsburška Monarhija, Austro-Ugarska, Hrvatska, Jugoslavija, kulturna povijest, intelektualna povijest, enciklopedika, leksikografija, Isidor Kršnjavi, Stanoje Stanojević, Mate Ujević, Miroslav Krleža
(Habsburg Monarchy, Austria-Hungary, Croatia, Yugoslavia, enciclopaedics, lexicography, Isidor Kršnjavi, Stanoje Stanojević, Mate Ujević, Miroslav Krleža, kulturna povijest, intelektualna povijest)
Sažetak
Sedamdeseta obljetnica Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža, osnovanoga 1950.kao jedina ustanova Federativne Narodne Republike Jugoslavije sa sjedištem u Zagrebu i uz trajni pretežni udio hrvatskih djelatnika, preustrojenoga 1972. u ustanovu tadašnje Socijalističke Republike Hrvatske odnosno 1990–91. u ustanovu neovisne Republike Hrvatske, povod je za prikaz glavnih enciklopedijsko-leksikonskih izdanja od prve polovice XIX. do početka XXI. stoljeća te udruga, ustanova i pojedinaca koji su iza njih stajali. Odabrana opća, nacionalna i strukovna izdanja u tom su razdoblju jasan pokazatelj uobičajenih metodološko-koncepcijskih mijena, zamjetljivih i drugdje u Europi odnosno svijetu, ali i nekih posebnosti, povezanih – među ostalim – s osebujnim povijesnim okolnostima bivanja u višenarodnim državama (Habsburška Monarhija odnosno Austro-Ugarska, kraljevska odnosno komunistička Jugoslavija) te posljedicama svjetskih ratova koje su umnogome utjecale i na cjelokupno hrvatsko društvo. S jedne strane, u procesu nacionalne integracije, koji je zbog uvođenja obveznoga osnovnoga školovanja podrazumijevao sve brojnije čitateljstvo, valjalo se odrediti prema kulturno ne uvijek homogenom pučanstvu, a i teritorijalnom opsegu priželjkivane zajednice, osobito pak prema tomu je li ona moguća i samostalna, ili samo u habsburškom odnosno jugoslavenskom okviru, kao i prema krutosti toga okvira. S druge strane, premda zarana uvedene u rasprave i manifeste, liberalno-demokratske vrijednosti tek su se postupno ukorjenjivale u svagdašnji život, a autoritarna pa i totalitarna razdoblja znala su potrajati po više desetljeća. U takvim okolnostima zapostavljanja, pritiske i progone nisu doživljavali samo pripadnici pojedinih etnonacionalnih skupina, nego i onih društvenih slojeva (plemstvo, poduzetnici, slobodna zanimanja, intelektualno činovništvo) koji su u mirnijim dijelovima svijeta u pravilu podupirali, pisali i kupovali odnosno čitali opsežna, a time i skupa enciklopedijska izdanja kao izraz autonomne javnosti. U hrvatskom kontekstu stoga, očekivano, praktički i nema ambicioznije enciklopedije koja bi bila dovršena bez znatnije državne potpore, a ima i takvih koje su upravo zbog korjenitih političkih promjena ostale nedovršene. Osnivanje i gašenje projekata, pa i cijelih institucija isprepleteno je, dakako, i s brojnim osobnim sudbinama, u širokom spektru od otpora do konformizma, ne uvijek jednoznačno utvrdivih. Prema izlagačevu mišljenju, produbljenije poznavanje prošlosti hrvatske enciklopedike, uključujući ne samo zanemarene pojedince nego i cijela izdanja te – osobito – (relativnu) uvjetovanost struke suvremenim horizontom očekivanja kao izrazom cjelokupnoga znanstvenoga, obrazovnoga i medijskoga krajolika nezaobilazan su zalog uspješnijega nošenja s izazovima budućnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Povijest, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Kroatologija