Pregled bibliografske jedinice broj: 111186
Utjecaj papira na promjenu elektrokemijskih parametara otopine za vlaženje u grafičkoj tehnologiji
Utjecaj papira na promjenu elektrokemijskih parametara otopine za vlaženje u grafičkoj tehnologiji // 2. dan elektrkokemije / Gojo, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2003. str. 59-60 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 111186 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj papira na promjenu elektrokemijskih parametara otopine za vlaženje u grafičkoj tehnologiji
(The influence of paper on electrochemical parameters change of fountain solution in graphic technology)
Autori
Mahović, Sanja ; Dragčević, Krešimir ; Gojo, Miroslav ; Agić, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. dan elektrkokemije
/ Gojo, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2003, 59-60
Skup
Dan elektrokemije (2 ; 2003)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.06.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
: električna provodnost; kontaktni kut; otopina za vlaženje papir; pH vrijednost; površinska napetost
(contact angle electrical conductivity; fountain solution paper; pH value; surface tension)
Sažetak
Tehnika plošnog tiska zasniva se na različitim fizikalno-kemijskim svojstvima slobodnih i tiskovnih površina. Tiskovne površine moraju imati izrazito hidrofobna svojstva, dok slobodne površine izrazito hidrofilna. Kako tiskovni elementi i slobodne površine kod tiskovne forme za plošni tisak imaju međusobno suprotni fizikalno - kemijski afinitet, to dolazi do pojave selektivne adsorpcije molekula različite građe i suprotnih svojstava. Papir također po svojim svojstvima i načinom proizvodnje u procesu plošnog tiska mijenja svojstva otopine za vlaženje. To se naročito odnosi na novinski papir koji usljed lužnatog postupka proizvodnje i satava punila značajno mijenja pH vrijednost i električnu provodnost tijekom porcesa tiska. Osim njih, mijenjaju se i ostali fizikalno-kemijski parametri. Elektrokemijski parametri koji najznačajnije utjeću na proces tiska i koji se mogu korigirati tijekom procesa su pH vrijednost i električna provodnost otopine za vlaženje. Usko područje pH vrijednosti uvjetovano je korozionom stabilošću bemitne strukture Al2O3 kao materijala slobodnih površina. Ispitivan je utjecaj količine novinskog papira na promjenu elektrokemijskih parametara otopine za vlaženje koja je pripremljena razrjeđivanjem koncentrata sa demineraliziranom vodom u volumnoj koncentraciji od 2.5 %. Određena količina novinskog papira (45gm-2) u količini od 0.02, 0.06 i 0.1 g cm-3 uronjena otopinu za vlaženje. Ispitivani uzorak pokazuju logaritamsku zavisnost električne provodnosti i pH vriednosti o vremenu djelovanja novinskog papira na otopinu. Povećanjem pH vrijednosti otpine za vlaženje iznad 6, može uzrokovati trano oštećenje bemitne strukture Al2O3 od čega se sastoje slobodne površine[3]. Osim toga, povećanje električne provodnosti vodljivim česticama otopljenim iz novinskog papira uzrokuje i povećanje površinske napetosti, a samim time i povećanje kontaktnog kuta što uzrokuje slabije vlaženje, a time i toniranje otisaka kao negativnu pojavu u procesu plošnog tiska. Dobiveni rezultati ukazuju da količina otopljenih tvari značajno utječe na promjeni fizikalno-kemijskih svojstava otopine za vlaženje, te da se « ; ; ; ; kritično područje» ; ; ; ; nalazi između 2 i 3 gcm-3 papira koji se nalazi u otopini. Dobiveni rezultati također ukazuju da se najveći dio tvari otopa u prvih 20 minuta djelovanja papira na otopinu za vlaženje, te da u tom periodu treba obratiti posebnu pozornost na karakteristike otopine za vlaženje i podesiti parametre da bi proces tiska dao zadovoljavajuću kakvoću otiska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
Napomena
ISBN ZBORNIKA 953 6894-09-2. Zbornik je objavljen u elektroničkom obliku.