Pregled bibliografske jedinice broj: 1111562
Uloga spola, kvalitete veze i privrženosti kao prediktora samostišavanja u vezi
Uloga spola, kvalitete veze i privrženosti kao prediktora samostišavanja u vezi // 22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020. str. 177-177 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1111562 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga spola, kvalitete veze i privrženosti kao
prediktora samostišavanja u vezi
(The role of gender, relationship quality, and
attachment as a predictor of self-silencing)
Autori
Dürrigl, Marta ; Kolić, Lucija ; Brekalo, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2020, 177-177
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
samostišavanje u vezi ; kvaliteta veze ; privrženost
(self-silencing ; relationship quality ; attachment)
Sažetak
Samostišavanje u vezi je tendencija da se inhibira vlastito mišljenje kako bi se održala stabilnost veze. Osobe se osjećaju prisiljeno prezentirati neprirodnu verziju sebe kako bi održale intimnost s partnerom, što na kraju dovodi do nemogućnosti ostvarivanja iskrenog odnosa. Samostišavanje se povezuje s manjim zadovoljstvom vezom, smanjenom intimnošću, izbjegavajućom privrženošću te više psihičkog i fizičkog zlostavljanja u vezi. Prema našim saznanjima, do sada još nije ispitan prediktivni doprinos spola, kvalitete veze i privrženosti u objašnjavanju samostišavanja u vezi što je i cilj ovog rada. U online upitniku sudjelovalo je 255 sudionika (208 žena) od 18 do 27 godina koji su trenutno u heteroseksualnoj vezi. Više od polovice sudionika (62, 4%) je bilo u romantičnoj vezi duljoj od godine dana. Sudionici su ispunili Skalu procjene kvalitete veze, Skalu samostišavanja, Skalu privrženosti kao stanja te upitnik sociodemografskih podataka. Hijerarhijskom regresijskom analizom utvrđeno je da su značajni prediktori većeg samostišavanja u vezi bili muški spol, percipirana lošija kvaliteta veze te anksiozna i izbjegavajuća privrženost, dok je sigurna privrženost bila negativan prediktor. Navedenim prediktorima objašnjeno je 32% varijance samostišavanja u vezi. Ovim radom se identificiraju prediktori samostišavanja u vezi u mlađoj odrasloj dobi koji bi mogli poslužiti za stvaranje preventivnih intervencija namijenjenih sprječavanju maladaptivnih obrazaca u romantičnim vezama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija