Pregled bibliografske jedinice broj: 111085
Određivanje razine metalotioneina u probavnoj žlijezdi dagnje Mytilus galloprovincialis kao biomarkera izloženosti organizma metalima u priobalnom moru
Određivanje razine metalotioneina u probavnoj žlijezdi dagnje Mytilus galloprovincialis kao biomarkera izloženosti organizma metalima u priobalnom moru // Hrvatske vode u 21. stoljeću / Gereš, Dragutin (ur.).
Zagreb: Hrvatske vode, 2003. str. 281-289 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 111085 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje razine metalotioneina u probavnoj žlijezdi dagnje Mytilus galloprovincialis kao biomarkera izloženosti organizma metalima u priobalnom moru
(Determination of metallothionein level in the digestive gland of mussels, Mytilus galloprovincialis, as a biomarker of metal exposure in coastal sea)
Autori
Ivanković, Dušica ; Pavičić, Jasenka ; Erk, Marijana ; Filipović, Vlatka ; Raspor, Biserka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatske vode u 21. stoljeću
/ Gereš, Dragutin - Zagreb : Hrvatske vode, 2003, 281-289
Skup
3. Hrvatska konferencija o vodama
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 28.05.2003. - 31.05.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metalotionein; biomonitoring; biomarker; dagnja Mytilus gallprovincialis; metali; bazalna razina
(metallothionein; biomonitoring; biomarker; Mytilus galloprovincialis; mussels; metals; basal level)
Sažetak
Metalotioneini (MT) su proteini niske molekulske mase koji imaju sposobnost vezanja većeg broja esencijalnih i toksičnih metala. U programima biomonitoringa povišena razina MT služi kao biomarker izloženosti organizma djelovanju teških metala. U ovom su radu prikazani rezultati trogodišnjeg mjerenja (prosinac 1998. - listopad 2001) sadržaja MT spektrofotometrijskom metodom u uzorcima probavne žlijezde autohtonih populacija dagnji Mytilus galloprovincialis na dvanaest postaja srednjeg Jadrana koje predstavljaju tzv. vruće točke u blizini većih gradova, industrijskih područja i ušća rijeka. Radi potpunijeg tumačenja rezultata biomonitoringa prikazana su i mjerenja metala (Cd, Cu, Zn) u supernatantima probavne žlijezde, saliniteta i temperature vode kao i osnovna biometrijska mjerenja. Istraživanja su napravljena u okviru hrvatskog nacionalnog programa monitoringa obalnog mora, “ Projekt Jadran” . Obradom dobivenih podataka ustanovljeno je statistički značajno povišenje srednjih vrijednosti MT (p<0.05) na postajama estuarija rijeke Krke (šibensko područje) u odnosu na priobalne postaje u zadarskom i splitskom području. Ovo povišenje najviše je izraženo na postaji Martinska, a slijede je u padajućem nizu postaje Jadrija i Srima. Osim razlika među postajama, tijekom trogodišnjeg uzorkovanja ustanovljene su i znatne varijacije razine MT u dagnjama na svakoj postaji pod utjecajem specifičnih biotičkih i abiotičkih čimbenika. Utvrđene bazalne razine MT karakteristične su za određeno područje odnosno postaju i služe kao polazište za procjenu odstupanja koja bi ukazivala na prisutnost zagađenja metalima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0098130
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Marijana Erk
(autor)
Vlatka Filipović Marijić
(autor)
Biserka Raspor
(autor)
Jasenka Pavičić
(autor)
Dušica Ivanković
(autor)