Pregled bibliografske jedinice broj: 1110836
KRITIČKI OSVRT NA REFORMU KAZNENOG ZAKONODAVSTVA U ODNOSU NA KAZNU ZATVORA U REPUBLICI HRVATSKOJ I REPUBLICI SRBIJI
KRITIČKI OSVRT NA REFORMU KAZNENOG ZAKONODAVSTVA U ODNOSU NA KAZNU ZATVORA U REPUBLICI HRVATSKOJ I REPUBLICI SRBIJI // Srpska pravna misao, Pravni fakultet Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 53 (2020), 53/2020; 129-142 doi:10.7251/SPMSR2053129B (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1110836 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KRITIČKI OSVRT NA REFORMU KAZNENOG ZAKONODAVSTVA U
ODNOSU NA KAZNU ZATVORA U REPUBLICI HRVATSKOJ I
REPUBLICI SRBIJI
(CRITICAL REVIEW OF CRIMINAL LEGISLATION REFORM
IN RELATION TO THE SENTENCE OF IMPRISONMENT IN
CROATIA AND SERBIA)
Autori
Božić, Vanda ; Simović, Marina
Izvornik
Srpska pravna misao, Pravni fakultet Banja Luka, Bosna i Hercegovina (1840-0493) 53
(2020), 53/2020;
129-142
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
kazna zatvora, doživotni zatvor, dugotrajni zatvor, reforma kaznenog zakonodavstva, Republika Hrvatska, Republika Srbija
(imprisonment, life imprisonment, long-term imprisonment, reform of criminal legislation, Republic of Croatia, Republic of Serbia.)
Sažetak
Autori su u radu istražili i prikazali komparativnu analizu reforme krivičnog zakonodavsta u odnosu na kaznu zatvora u Hrvatskoj i Srbiji. Iako su i Hrvatska i Srbija u obavezi da usklade svoje krivično zakonodavstvo sa zakonodavstvom Europske unije i međunarodnim dokumentima, vidimo da se rešenja njihovih zakonodavaca u znatnoj meri razlikuju. Novim izmenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srbije 2019. godine, tzv. Tijaninim zakonom koji je na snazi od 1. decembra prošle godine, uvedena je kazna doživotnog zatvora, koja je naišla na žustru polemiku u naučnim i stručnim krugovima. Doživotnim zatvorom obuhvaćene su do tada najviše zatvorske kazne u trajanju od 30 do 40 godina zatvora. S druge strane, kazneni zakon Republike Hrvatske u svojim odredbama propisuje kaznu dugotrajnog zatvora koja ne može biti kraća od dvadeset i jedne niti dulja od četrdeset godina zatvora, s obzirom da uvedena kazna doživotnog zatvora novelama Kaznenog zakona iz 2003. godine nije opstala. Pema europskom zakonodavstvu, države koje imaju propisanu kaznu doživotnog zatvora dužne su da zakonom propišu mogućnost uslovnog otpusta nakon izdržane kazne zatvora u trajanju dužem od 20 godina. Koncept doživotne kazne zatvora uveden je u dosta velikom broju država članica Vijeća Evrope kao posledica ukidanja smrtne kazne. I kod propisane kazne zatvora nailazimo na distinkciju zakonskih odredbi između krivičnog zakonika Srbije i kaznenog zakona Hrvatske. Minimalna kazna zatvora koja se može izreći osuđeniku prema krivičnom zakoniku Srbije je trideset dana, s tim da je navedenim zakonikom propisan posebni maksimum kazne zatvora od dvadeset godina. U odnosu na hrvatski kazneni zakon, distinkcija se ogleda u posebnom minimumu zakonske odredbe za kaznu zatvora, koja prema kaznenom zakonodavstvu Republike Hrvatske ne može biti kraća od tri meseca, što znači da je posebni minimum kazne zatvora u Hrvatskoj trostruko viši nego u Srbiji. Uz analizu zakonskih odredbi krivičnih zakonodavstava Hrvatske i Srbije koje se odnose na izricanje kazne zatvora, ukazano je na moguće predloge koje bi valjalo uzeti u ramatranje. U radu su istražene i osuđujuće presude kojima su izrečene kazne zatvora u Hrvatskoj i Srbiji te je učinjena komparativna analiza i prikaz izrečenih kazni zatvora.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Pravo