Pregled bibliografske jedinice broj: 1110672
Aktualni zakonski okvir za proizvodnju i prodaju bioplina u Hrvatskoj
Aktualni zakonski okvir za proizvodnju i prodaju bioplina u Hrvatskoj // Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment : 4. međunarodna konferencija, Sv. Martin na Muri, 14. i 15. travnja, 2016. : zbornik radova / Breslauer, Nevenka (ur.).
Sveti Martin na Muri: Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2016. str. 409-415 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1110672 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aktualni zakonski okvir za proizvodnju i prodaju
bioplina u Hrvatskoj
(The current legal framework for production and
sale
of biogas in Croatia)
Autori
Mekovec, Petar ; Zeko, Magdalena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment : 4. međunarodna konferencija, Sv. Martin na Muri, 14. i 15. travnja, 2016. : zbornik radova
/ Breslauer, Nevenka - Sveti Martin na Muri : Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2016, 409-415
ISBN
978-953-8095-01-6
Skup
4. međunarodna konferencija Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 14.04.2016. - 15.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
obnovljivi izvori energije ; bioplin ; Zakon o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji ; premijski sustav ; EKO – bilančna skupina
(renewable resources ; biogas ; Renewable Energy and High Efficiency Cogeneration Act ; premium price system ; EKO – balance group)
Sažetak
Sektor proizvodnje i iskorištavanja bioplina u Republici Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno razvijen. Zakonska ga rješenja nedovoljno potiču, a za jednostavna i laka postupanja fizičkih i pravnih osoba u tom području nije izgrađen povoljan zakonski okvir. S druge strane, interes i sredstva koja se ulažu u znanstveno-istraživački rad relativno su veliki. Bez odgovarajuće zakonske regulative ne mogu se u potpunosti realizirati. Prednosti su korištenja bioplina kao obnovljivog izvora energije mnogobrojne ; osim što je jeftin i, prema kriteriju CO2, neutralan izvor obnovljive energije, sa socijalnog i ekonomskog aspekta bioplin je koristan i za društvo i za pojedince. Do 1. siječnja 2016., kada je na snagu stupio Zakon o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, nije postojao jedinstven zakonski propis koji bi uređivao područje proizvodnje i iskorištavanja bioplina, a time i ostalih obnovljivih izvora energije. Bioplin se samo neizravno spominjao u nekoliko zakonskih i podzakonskih propisa, čime je implementiranje projekta proizvodnje i korištenja bioplina bilo složenije u usporedbi s drugim obnovljivim izvorima energije. Upravo bi novi Zakon trebao potaknuti pozitivne promjene u tom području. Neke su od značajnih promjena koje regulira novi Zakon natječaji za pravo građenja na državnom zemljištu proizvodnog postrojenja koje koristi obnovljive izvore energije ili visokoučinkovitu kogeneraciju ; mogućnost da manji i srednji proizvođači koji nisu u sustavu poticaja svoje viškove prodaju svojem opskrbljivaču ; uveden je sustav premijskih cijena i provedba javnog natječaja za dodjelu tržišne premije i javnog natječaja za sklapanje ugovora o otkupu električne energije zajamčenom otkupnom cijenom ; uvedena je EKO–bilančna skupina u koju ulaze svi proizvođači energije iz obnovljivih izvora energije u sustavu poticaja. U radu se ta rješenja razmatraju u kontekstu nacionalnoga zakonodavstva i iskustava pravnog sustava EU.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo