Pregled bibliografske jedinice broj: 1110564
Tiskarska djelatnost obitelji Karletzky u Rijeci
Tiskarska djelatnost obitelji Karletzky u Rijeci // Tragovi građanske tradicije. Zbornik radova s kolokvija Riječka građanska kultura 19. stoljeća / Lukežić, Irvin ; Zubčić, Sanja (ur.).
Rijeka: Odsjek za talijanistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2020. str. 79-100 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1110564 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tiskarska djelatnost obitelji Karletzky u Rijeci
(Printing business of the Karletzky family in Rijeka)
Autori
Holjevac, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Tragovi građanske tradicije. Zbornik radova s kolokvija Riječka građanska kultura 19. stoljeća
/ Lukežić, Irvin ; Zubčić, Sanja - Rijeka : Odsjek za talijanistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2020, 79-100
ISBN
978-953-361-014-6
Skup
Znanstveno-stručni kolokvijRiječka građanska kultura 19. stoljeća
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 06.03.2020
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Rijeka ; tiskarstvo ; tiskara Karletzky ; 19. stoljeće
(Rijeka ; printing business ; Karletzky printing press ; 19th century)
Sažetak
Gospodarski razvoj Rijeke od 18. stoljeća nadalje značio je i razvoj građanskoga društva te kulturni napredak grada koji se očitovao i u sve većoj potrebi za knjigom i uopće tiskanom pisanom riječju. Taj duh novoga vremena i svekolikoga razvoja u gradu koji tada nije imao tiskaru kao plodno je tlo za pokretanje tiskarske djelatnosti prepoznao Čeh Lovro/Lorenzo Karletzky, kojemu je poglavarstvo grada Rijeke 24. srpnja 1779. odobrilo osnivanje javne tiskare. Lovro Karletzky time je postao prvi službeni gradski tiskar, a njegova tiskara prva gradska, a potom i gubernijska tiskara. Osnutak i početak rada te tiskare jedan je od ključnih događaja u ukupnoj kulturnoj povijesti grada Rijeke. Pod vodstvom različitih članova obitelji Karletzky ta je tiskara u Rijeci djelovala više od stotinu godina. Tijekom toga je vremena u njoj tiskan niz izdanja različita tipa na više jezika, najviše na talijanskome, pa na hrvatskome, zatim na latinskome, a ponešto i na njemačkome te mađarskome jeziku, što je rezultat složene povijesti grada na Rječini, odnosno tadašnje društveno-političke i jezične stvarnosti grada. Djelatnost je te tiskare bila višestruko važna za Rijeku i njezinu okolicu. Njezina su izdanja vrijedna građa za istraživanje mnogih dijelova povijesti toga područja. Sve do polovice 19. stoljeća bila je jedina tiskara u gradu, što, uz ostalo, znači i jedina koja je tiskala na hrvatskome jeziku, čime je snažno pridonijela očuvanju i razvoju hrvatske pisane riječi i hrvatskoga jezika na tome području. U radu se, utemeljeno na dosadašnjim istraživanjima, daje opći pregled rada riječke tiskare Karletzky tijekom 19. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-unri-human-18-87 - Liber Fluminensis – prilozi za proučavanje hrvatskoga jezika u djelima riječkih tiskara do 20. stoljeća (Zubčić, Sanja, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Sanja Holjevac
(autor)