Pregled bibliografske jedinice broj: 1110064
Značenje i doseg prava na poštovanje obiteljskog života u praksi Europskog suda za ljudska prava
Značenje i doseg prava na poštovanje obiteljskog života u praksi Europskog suda za ljudska prava // Presude o roditeljskoj skrbi Europskoga suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske / Hrabar, Dubravka (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 1-26
CROSBI ID: 1110064 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značenje i doseg prava na poštovanje obiteljskog
života u
praksi Europskog suda za ljudska prava
(The Meaning and Scope of the Right to Respect for
Family
Life in the Case Law of the European Court of
Human Rights)
Autori
Omejec, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Presude o roditeljskoj skrbi Europskoga suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske
Urednik/ci
Hrabar, Dubravka
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
1-26
ISBN
978-953-270-137-1
Ključne riječi
Europski sud za ljudska prava ; Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda ; pravo na poštovanje obiteljskog života ; roditeljska skrb
(European Court of Human Rights, Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms ; right to respect for family life ; parental rights)
Sažetak
Rad se primarno bavi pravom na poštovanje obiteljskog života, osobito roditeljske skrbi. Pojam „obiteljski život“ kontinuirano prati razvitak pravnog života same Konvencije kao „živog instrumenta“. Taj pojam je dinamičan te je sposoban neprestano se razvijati i mijenjati uvažavajući raznolikost suvremenih oblika obiteljskih odnosa. On odražava stalne promjene u društvu, napredak u znanstvenim dostignućima i zdravstvenim sustavima, kao i razvitak prava. Istodobno ima snažan potencijal za prihvaćanje široke palete novih različitih odnosa (primjerice, uslijed imigracijskih procesa), od kojih su neki povezani jedni s drugima, a neki se uzajamno preklapaju. U tom svjetlu, postaju razumljiviji razlozi zbog kojih presude Europskog suda za ljudska prava vezane uz članak 8. Konvencije ne počivaju na formaliziranim pravnim standardima i ustaljenim pravnim shvaćanjima. Te su presude uvijek izrazito kontekstualizirane, a ishod pojedinog postupka u velikoj mjeri ovisi o osobitim okolnostima konkretnog slučaja, promatrajući ga u svjetlu dosegnutog stupnja razvitka europskog društva. Zbog toga se one često čine nedosljednima, a praksa Suda u Strasbourgu vezana uz članak 8. Konvencije nepredvidljivom. Posljedično, domaći sudovi nailaze na probleme vezane uz dosljednu i uvjerljivu primjenu članka 8. Konvencije u slučajevima koji dolaze pred njih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo