Pregled bibliografske jedinice broj: 1108856
KARAKTERIZACIJA CEMENTNIH KOMPOZITA S LETEĆIM PEPELOM DRVNE BIOMASE
KARAKTERIZACIJA CEMENTNIH KOMPOZITA S LETEĆIM PEPELOM DRVNE BIOMASE, 2020., doktorska disertacija, Građevinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1108856 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KARAKTERIZACIJA CEMENTNIH KOMPOZITA S LETEĆIM PEPELOM DRVNE BIOMASE
(CHARACTERIZATION OF CEMENT COMPOSITES WITH FLY ASH FROM WOOD BIOMASS)
Autori
Carević, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.06
Godina
2020
Stranica
218
Mentor
Štirmer, Nina
Ključne riječi
leteći pepeo drvne biomase, cementni kompoziti, sporedni cementni materijal, mineralni dodatak
(fly wood biomass ash, cement composites, supplementary cementitious material, mineral additive)
Sažetak
Rastući trend korištenja drvne biomase kao obnovljivog izvora energije rezultira porastom količina proizvedenog pepela od drvne biomase (PDB) što uključuje i leteći pepeo i pepeo iz dna peći. Građevinski sektor predstavlja jedno od mogućih rješenja održivog gospodarenja PDB-om. Ovo istraživanje usmjereno je na primjenu letećeg PDB-a kao novog sporednog cementnog materijala u cementnim kompozitima. Dosadašnjim pregledom literature, uočeno je da su uglavnom korišteni empirijski eksperimentalni pristupi korištenja letećeg PDB-a u cementnim kompozitima, s fokusom na makroskopski učinak. Čak i uz zadovoljavajuće rezultate, ovim pristupom dobiva se fragmentirano razumijevanje novog potencijalnog materijala u građevnoj industriji bez jasnih zaključaka i preporuka za praksu. Cilj ovog istraživanja jest provesti sveobuhvatno ispitivanje korištenja letećeg pepela od drvne biomase u svrhu ocjene primjenjivosti takvih pepela u cementnim kompozitima. U sklopu ovog istraživanja prikupljeno je 10 letećeg PDB-a iz različitih energana u Republici Hrvatskoj te je napravljena analiza fizikalnih (raspodjela veličine čestice, gustoća čestica i morfologija) i kemijskih svojstava (kemijski sastav i udio teških metala, mineraloški sastav i gubitak žarenjem). Na osnovu fizikalnih i kemijskih svojstava predložena je valorizacija prikupljenih PDB-ova kao mineralnog dodatka gdje su odabrani leteći PDB-ovi za izradu i ispitivanje svojstava u svježem i očvrsnulom stanju cementnih kompozita (pasta i mortova). Metodom eluiranja/izluživanja provela se provjera koncentracije i pokretljivosti štetnih elemenata u cementnim kompozitima s letećim PDB-om. Dodatno je provedena termogravimetrijska analiza (TGA) kako bi se odredila stabilnost letećeg PDB-a kada je skladišten u zatvorenim uvjetima, te na zraku, ali izložen sobnoj vlazi u različitim starostima uzoraka. Za potrebe ispitivanja reaktivnosti letećeg PDB-a odabrana je direktna metoda tzv. Frattini test i indirektne metode (indeks aktivnosti preko tlačne čvrstoće, promjena električne vodljivosti). Osnovni doprinos istraživanja je kvantificiranje prihvatljivog udjela letećeg PDB-a u cementnim kompozitima uključujući karakterizaciju letećeg PDB-a te definiranje utjecaja pojedinih letećih PDB-ova na mehanička svojstva i svojstva trajnosti cementnih kompozita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-7701 - Transformacija pepela iz drvene biomase u građevne kompozite s dodanom vrijednošću (TAREC2) (Štirmer, Nina, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb