Pregled bibliografske jedinice broj: 1108686
Jesu li cijenu pandemije u većoj mjeri platili oni najsiromašniji?
Jesu li cijenu pandemije u većoj mjeri platili oni najsiromašniji? // Knjiga sažetaka XXII. Dana psihologije u Zadru / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar, 2020. str. 43-43 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1108686 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jesu li cijenu pandemije u većoj mjeri platili oni
najsiromašniji?
(Has the price of the pandemic been highest for the
poorest?)
Autori
Maslić Seršić, Darja ; Tomas, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka XXII. Dana psihologije u Zadru
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar, 2020, 43-43
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Online, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
financijski stres ; socioekonomski status ; psihičko zdravlje ; radna dobrobit ; COVID-19
(financial stress ; socioeconomical status ; psychological health ; work-related well-being ; COVID-19)
Sažetak
Socioekonomski status u društvu određuje individualne resurse kojima osoba raspolaže, širi ili sužava mogućnosti individualnih strategija nošenja sa stresom te u konačnici određuje i individualnu psihofizičku dobrobit. Neka međunarodna istraživanja pokazuju kako individualni socioekonomski status postaje ključan u predikciji posljedica pandemije i to prvenstveno zbog promjena koje je ona izazvala u području rada – niže plaćeni poslovi u uslužnim i proizvodnim djelatnostima obično sa sobom nose veći rizik od zaraze, ali i veću neizvjesnost vezanu uz mogućnost gubitka posla. Čini se da su krizu pandemije u najvećoj mjeri platili najsiromašniji slojevi društva. Cilj istraživanja bio je ispitati ulogu financijskog i radnog statusa u predviđanju psihičkog zdravlja, radne dobrobiti i razine doživljenog stresa među zaposlenim osobama u Hrvatskoj (N= 528). Rezultati su pokazali da osobe s manjim prihodima procjenjuju da su na radnom mjestu u većem stupnju izložene mogućnosti zaraze. One procjenjuju kako njiihov poslodavac u manjoj mjeri brine za njihovu zdravstvenu sigurnost, procjenjuju većom kvalitativnu i kvantitativnu nesigurnost posla te su u manjoj mjeri imale mogućnost prilagodbe posla radu od kuće. One su u većoj mjeri od osoba višeg socioekonomskog statusa ili redovito odlazile na posao ili nisu imale priliku raditi za vrijeme mjera zaključavanja. I financijski stres i nemogućnost prilagodbe načina rada uvjetima pandemije značajno su samostalno doprinosili narušenoj općoj dobrobiti dok je financijski stres značajan samostalni prediktor depresivnosti, anksioznosti i doživljaja stresa za vrijeme pandemije. Također, osobe s manjim prihodima negativnijom procjenjuju razvojnu klimu u svojoj organizaciji, u prosjeku manje participiraju u donošenju odluka, višim procjenjuju svoje radno opterećenje i u većoj mjeri ruminiraju negativne događaje s posla u slobodno vrijeme. Naši nalazi potkrepljuju očekivanja koja proizlaze iz Hobfollove teorije konzervacije resursa te ukazuju na važnost financijskih i statusnih resursa u suočavanju pojedinca s posljedicama krize izazvane pandemijom bolesti COVID-19. Psihosocijalne intervencije trebaju biti usmjerene upravo na očuvanje ovih resursa vulnerabilnih zaposlenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb