Pregled bibliografske jedinice broj: 1107761
Društvena uloga glazbenika u Bosni i Hercegovini u doba Otomanske uprave
Društvena uloga glazbenika u Bosni i Hercegovini u doba Otomanske uprave // Zbornika radova "Muzika u društvu" / Čavlović, Ivan (ur.).
Sarajevo: Muzikološko društvo Federacije Bosne i Hercegovine ; Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu, 2003. str. 61-71 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1107761 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društvena uloga glazbenika u Bosni i Hercegovini u
doba Otomanske uprave
(The Social Role of Musicians in Bosnia and
Herzegovina During the Ottoman Administration)
Autori
Zubović, Alma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornika radova "Muzika u društvu"
/ Čavlović, Ivan - Sarajevo : Muzikološko društvo Federacije Bosne i Hercegovine ; Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu, 2003, 61-71
ISBN
9958-9591-3-5
Skup
III. Međunarodni simpozij "Muzika u društvu"
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 24.10.2002. - 26.10.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Bosna i Hercegovina ; Otomansko carstvo ; Islam ; povijest glazbe ; glazbeno obrazovanje ; instrumenti ; glazbenici
(Bosnia and Herzegovina ; Ottoman Empire ; Islam ; music history ; music education ; instruments ; musicians)
Sažetak
Bosna i Hercegovina je u razdoblju od 15. do 19. stoljeća bila pogranični dio Otomanskog carstva. U tom periodu u Bosni i Hercegovini bili su intenzivni prelasci bosanskohercegovačkog stanovništva na Islam. Uzroci prelaska bili su društvene i ekonomske prirode. Zahvaljujući masovnom prelasku nije došlo do otomanske kolonizacije Bosne i Hercegovine. Usporedo s uspostavljanjem otomanske uprave u Bosni i Hercegovini došlo je i do širenja islamske kulture, književnosti i umjetnosti na ova područja. Otomanski glazbenici imali su istaknutu ulogu u prenošenju otomanske glazbe i instrumenata na područje Bosne i Hercegovine. Bili su aktivni kao članovi vojne glazbe ili derviških redova. Prenošenjem svog glazbenog znanja na bosanskohercegovačko stanovništvo, otomanski su glazbenici utjecali i na obrazovanje bosanskohercegovačkih glazbenika. U doba otomanske uprave u Bosni i Hercegovini narodna glazba je zauzela istaknuto mjesto u različitim prigodama, svetkovinama, zabavama, i sl. Bila je sastavni dio društvenog života bosanskohercegovačkog stanovništva. Narodni pjevači i svirači bili su često u službi bosanskohercegovačkih begova. U ovom radu bit će riječi o odnosu glazbenik-beg i općenito o glazbi u funkciji društvenih događaja u Bosni i Hercegovini u doba otomanske uprave s ciljem sagledavanja uloge glazbenika u bosanskohercegovačkom društvu u tom periodu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Glazbena umjetnost