Pregled bibliografske jedinice broj: 1107704
Cyrillomethodiana u svjetlu odnosa dvojice hrvatskih biskupa – Josipa Jurja Strossmayera i Ivana Antunovića (vanjskojezičnopovijesni prinos novijoj povijesti glagolizma)
Cyrillomethodiana u svjetlu odnosa dvojice hrvatskih biskupa – Josipa Jurja Strossmayera i Ivana Antunovića (vanjskojezičnopovijesni prinos novijoj povijesti glagolizma) // Lingua Montenegrina, 2 (2020), 26; 79-98 (međunarodna recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1107704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cyrillomethodiana u svjetlu odnosa dvojice
hrvatskih biskupa – Josipa Jurja Strossmayera i
Ivana Antunovića
(vanjskojezičnopovijesni prinos novijoj
povijesti
glagolizma)
(Cyrillomethodiana in light of the relationship
ot
two Croatian bishops
– Josip Juraj Strossmayer and Ivan Antunović
(an external linguistic-historical contribution
to
the newer history of Glagolism)
Autori
Lukić, Milica
Izvornik
Lingua Montenegrina (1800-7007) 2
(2020), 26;
79-98
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
J. J. Strossmayer ; I. Antunović ; Cyrillomethodiana ; 19. stoljeće ; popularizacija ćirilometodske ideje ; novija povijest glagolizma
(Josip Juraj Strossmayer ; Ivan Antunović ; Cyrillomethodiana ; 19th century ; popularization of the Cyril-Methodius Idea ; newer history of Glagolism)
Sažetak
Prosvjetiteljske ideje, njihova razmjena i međusobno podržavanje društvenih i političkih aktivnosti između đakovačkoga i srijemskog biskupa Josipa Jurja Strossmayera i naslovnoga kaločko- bačkog biskupa Ivana Antunovića u drugoj polovici 19. stoljeća okvir su u čijim se dimenzijama promatraju njihova nastojanja oko ćirilometodskoga kulturnog projekta – obnove Cyrillomethodiane napose u hrvatskom narodu, a onda i među Slavenima uopće. U radu se daje pregled potvrda te njihove suradnje, među kojima je korespondencija Strossmayer – Antunović u razdoblju od 1872. do 1875. godine, Razprava o podunavskih i potisanskih Bunjevcih i Šokcih... iz 1882., napisi u periodici toga vremena, osobito u Bunjevačkoj i šokačkoj vili, a na poseban način molitve na čast Sv. apostola. Jedna je od tih molitava inkorporirana u kratak životopis svetih Ćirila i Metoda – SS. Cyrill i Methodia apoštoli Slavena u Antunovićevu teološkom djelu Bog s' čoviekom na zemlji (1879), a druga Molitva na čast s. s. Cirilla i Methodija je svoje mjesto pronašla u molitveniku Čovik s' Bogom u svojih molba i prošnja (1884). U radu se pokazuje kako su upravo navedene molitve pokazatelj koliko je biskup Strossmayer uvažavao prinos biskupa Antunovića popularizaciji ćirilometodske ideje u 19. stoljeća među Hrvatima, ali i ostalim Slavenima. Navedena tema pridonosi boljem poznavanju novije povijesti glagolizma i hrvatske Cyrillomethodiane.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)