Pregled bibliografske jedinice broj: 1106712
Liturgija i tijelo. Prilozi za liturgijsku antropologiju
Liturgija i tijelo. Prilozi za liturgijsku antropologiju. Zagreb: Hrvatski institut za liturgijski pastoral pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji (HILP), 2020 (monografija)
CROSBI ID: 1106712 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liturgija i tijelo. Prilozi za liturgijsku
antropologiju
(Liturgy and Body. Contributions to a Liturgical
Anthropology)
Autori
Crnčević, Ante ; Šaško, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Hrvatski institut za liturgijski pastoral pri Hrvatskoj biskupskoj konferenciji (HILP)
Grad
Zagreb
Godina
2020
Stranica
400
ISBN
978-953-7377-19-9
Ključne riječi
Liturgija, tijelo, tjelesnost, obred, osjećaji, djelatno udioništvo u slavlju, iskustvo otajstva, liturgijska sakramentologija
(Liturgy, body, rite, active participation in the liturgical celebration, experience of the mystery, liturgical sacramentology)
Sažetak
Usred suprotstavljenih rasprava o odnosu kršćanstva i tijela, knjiga vraća misao o tijelu na polazišta kršćanske vjere – na otajstvo utjelovljenja i na tijelo kao ‘stožer spasenja’ (caro cardo salutis). Knjiga je sastavljena od 16 poglavlja: Tijelo i tjelesnost u liturgiji ; Otajstvo Božjega utjelovljenja (Temelji za slavljenje otajstva u tijelu) ; Liturgija i dodirnost otajstva ; Tijelo i jelo ; Vjerničko 'biti žedan' i liturgijsko 'piti' ; Post – sitost Bogom ; Kristom pomazani, u Krista zaodjeveni ; Nositi Kristov miomiris ; Liturgija – Božji poljubac Crkvi ; Liturgijski hod: Anticipatio et participatio ; Liturgijska gostoljubivost ; Lice Crkve pred Božjim licem ; Liturgija – iskustvo gledanja otajstva ; Preformativna snaga liturgije ; Slaviti u poniznosti. Studija razlaže temu vrijednosti i uloge tijela u iskustvu Kristova otajstva i u liturgijskome slavlju. Polazeći od istine o Božjemu utjelovljenju te od istine da Krist nakon svoga uskrsnuća i uzašašća k Ocu ostaje u svojoj Crkvi prisutan po svojim sakramentima, u koje se iskustveno ponire posredstvom tijela, liturgija Crkve nudi ponovno 'otkrivanje' tijela kao mjesta spasenja. Liturgija, slavljena i življena kao 'actus fidei' i kao 'fides in actu', traži tijelo, vrjednuje njegove osjetilne moći, kako bi čovjek cijelim bićem i žićem mogao iskusiti darovano spasenje. Posebna je pozornost dana udioništvu u Kristovu otajstvu posredstvom tijela. Zato su osobito vrjednovana i razmatrana čovjekova osjetila: gledanje, slušanje, dodir, okus, miris. Tijelo, sa svojim osjetilnim moćima, dotiče zbilju Kristova otajstva i izručuje se njegovoj preobrazbenoj, spasenjskoj snazi. Stoga se knjiga predstavlja kao priručnik koristan za teme liturgijske antropologije i sakramentalne teologije, kao i za promišljanja o novim izazovima liturgijskoga pastorala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Religijske znanosti (interdisciplinarno polje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb