Pregled bibliografske jedinice broj: 1105759
UTJECAJ EPIDURALNE ANESTEZIJE NA DOVRŠENJE PORODA
UTJECAJ EPIDURALNE ANESTEZIJE NA DOVRŠENJE PORODA, 2016., diplomski rad, diplomski, Rijeka
CROSBI ID: 1105759 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ EPIDURALNE ANESTEZIJE NA DOVRŠENJE PORODA
(The influence of epidural analgesia on labor and
delivery)
Autori
Polonijo, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Rijeka
Datum
15.07
Godina
2016
Stranica
37
Mentor
Sotošek, Vlatka
Ključne riječi
epiduralna analgezija ; porođaj ; porođajna doba ; porođajni objekt ; porođajne snage ; porođajni kanal ; porođajna bol ; carski rez ; vakuum ekstrakcija
(birth canal ; birth forces ; birth pain ; birth time ; cesarean section ; childbirth ; epidural analgesia ; stages of birth ; vacuum extraction)
Sažetak
Porođaj predstavlja kraj trajanja trudnoće, čin kojim se dijete ili više djece uz pomoć trudova istiskuju iz maternice. Porođaj se može podijeliti u četiri porođajna doba, a tijek i ishod normalnog porođaja određeni su porođajnim objektom (fetus i placenta), porođajnim kanalom i porođajnim snagama (trudovi). Što se tiče porođajne boli, maternica i vrat maternice inervirani su simpatičkim i parasimpatičkim vlaknima autonomnog živčanog sustava. Mnogo čimbenika utječe na intenzitet, trajanje, raspodjelu i kakvoću bola tijekom porođaja, a oni se mijenjaju kako sam porođaj napreduje. S obzirom da su porođaj i porađanje, bolni te stresni i za majku i za dijete, upravo su se anestezija i analgezija pokazali kao jedan od ključnih faktora za smanjivanje tog stresa. Naročito se tu korisnom pokazala epiduralna analgezija, vrsta neuroaksijalne regionalne anestezije koja omogućava anesteziranje samo određenog dijela tijela. Prednosti ovakve anestezije su daleko brojnije od nedostataka, a zabilježene su i rijetke komplikacije. Jedna od komplikacija može biti i potreba za instrumentalnim dovršenjem poroda, bilo carskim rezom ili uporabom vakuum ekstraktora. Ovom istraživanju primarni cilj je bio utvrditi koliki je udio rodilja koje su primile epiduralnu analgeziju, a porod im je dovršen carskim rezom ili vakuum ekstrakcijom te utječe li epiduralna analgezija statistički značajno na način dovršenja poroda (vaginalno ili instrumentalno). Svi ciljevi istraživanja su ispunjeni te je i dokazana osnovna hipoteza. Porodi rodilja, koje prime epiduralnu analgeziju, statistički značajno češće se dovršavaju instrumentalno, bilo carskim rezom ili vakuum ekstrakcijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti