Pregled bibliografske jedinice broj: 1105628
Ispitivanje mogućnosti GeoPackage datotečnog formata u službi razmjenskog formata za podatke Katastra i Zemljišne knjige u Republici Hrvatskoj
Ispitivanje mogućnosti GeoPackage datotečnog formata u službi razmjenskog formata za podatke Katastra i Zemljišne knjige u Republici Hrvatskoj // Zbornik radova 13. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije "Transformacija geodetske struke kroz ciljeve održivog razvoja" / Paar, Rinaldo (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2020. str. 9-17 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1105628 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje mogućnosti GeoPackage datotečnog
formata u službi razmjenskog formata za podatke
Katastra i Zemljišne knjige u Republici Hrvatskoj
(Determining possibilities of GeoPackage file
format for exchanging cadaster and land register
data in Republic of Croatia)
Autori
Stojnović, Vedran ; Miler, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 13. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije "Transformacija geodetske struke kroz ciljeve održivog razvoja"
/ Paar, Rinaldo - Zagreb : Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2020, 9-17
ISBN
978-953-49258-0-5
Skup
13. simpozij ovlaštenih inženjera geodezije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2020. - 22.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
GeoPackage ; GML ; GPKG ; prostorni podaci
(GeoPackage ; GML ; GPKG ; spatial data)
Sažetak
Uvođenjem Sustava digitalnih geodetskih elaborata u geodetsku praksu definiran je, od strane DGU-a i tvrtki koje su odradile implementaciju sustava, razmjenski format baziran na GML standardu. GML standard proširuje XML standard s fokusom na prostorne podatke te kao i svaki drugi datotečni format ima svoje prednosti i mane. Glavna mana odabranog formata, isporučenih podataka i zamišljene procedure obrade, gledajući sa stanovišta korisnika - geodetskih ureda, jest što podaci međusobno nisu direktno povezani te je potreban značajan dodatan napor da bi se došlo do prikaza određenog, korisnički definiranog seta podataka. Druga mana je što je GML standard namijenjen razmjeni prostornih podataka putem Interneta te je stoga često ograničeno direktno uređivanje podataka pohranjenih u tom formatu. Suvremeni geodetski uredi se ne bave samo isključivo izradom geodetskih elaborata za provedbu u Katastru i Zemljišnoj knjizi što je podržano Sustavom digitalnih geodetskih elaborata, već na tržištu nude široki spektar usluga koji su vezani za prostorne podatke, te bi im iz praktičnih razloga bolje odgovarao format iz kojeg se lakše mogu izdvajati podaci i na kojem se mogu direktno raditi (prostorne) analize. Kao moguća alternativa trenutnom pristupu ispitan je GeoPackage datotečni format za pohranu, razmjenu, analizu i obradu prostornih podataka. GeoPackage je format standardiziran od strane OGC-a, a baziran je na SQLite bazi podataka. Njegove mogućnosti daleko premašuju samo pohranu i razmjenu podataka te predstavljaju kvalitetan temelj za sljedeće tranzicije temeljene na održivom razvoju – prije svega odmicanje od vlasnički definiranih prema otvorenim softverskim sustavima i omogućavaju jednostavniji multidisciplinaran pristup podacima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija, Računarstvo, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb