Pregled bibliografske jedinice broj: 1104850
Ravnopravnost jezika u Europskoj uniji – mit ili stvarnost?
Ravnopravnost jezika u Europskoj uniji – mit ili stvarnost? // Pravo i politika EU : stara pitanja, novi odgovori : okrugli stol održan 28. siječnja 2020. u palači Akademije u Zagrebu / Barbić, Jakša (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2020. str. 43-55
CROSBI ID: 1104850 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ravnopravnost jezika u Europskoj uniji – mit ili
stvarnost?
(Language Equality in EU - Myth or Reality?)
Autori
Crnić-Grotić, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pravo i politika EU : stara pitanja, novi odgovori : okrugli stol održan 28. siječnja 2020. u palači Akademije u Zagrebu
Urednik/ci
Barbić, Jakša
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2020
Raspon stranica
43-55
ISBN
9789533473635
Ključne riječi
Europska unija ; službeni jezici ; višejezičnost ; regionalni i manjinski jezici ; Europska povelja za regionalne i manjinske jezike
(European Union: official languages ; multilingualism ; regional and minority languages ; European Charter for regional or minority languages)
Sažetak
Ravnopravnost država i njihovih jezika jedna je od proklamiranih temeljnih vrijednosti Europske unije od njezina početka kao Europske ekonomske zajednice. Trenutno su na razini Unije 24 službena jezika, jer se u obzir uzimaju samo službeni jezici država članica. U praksi se, međutim, najčešće koriste radni jezici, a to su engleski, francuski i njemački jezik. Između njih engleski ima dominantan položaj. Pored toga, u velikom broju država članica postoje i regionalni i manjinski jezici koji nemaju poseban zaštićeni položaj na razini Unije. Jedinu zaštitu pružaju im države članica na nacionalnoj razini, a ona nije uvijek zadovoljavajuća, osobito u državama koje nisu prihvatile poseban ugovor Vijeća Europe – Europsku povelju za regionalne i manjinske jezike. U radu se prikazuju načela višejezičnosti u EU kao i pravna osnova jezičnih prava građana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo