Pregled bibliografske jedinice broj: 1103822
Utjecaj značajki tla na morfološke karakteristike ploda pitomog kestena (Castanea sativa Mill.) na području Medvednice
Utjecaj značajki tla na morfološke karakteristike ploda pitomog kestena (Castanea sativa Mill.) na području Medvednice, 2020., diplomski rad, diplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1103822 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj značajki tla na morfološke karakteristike ploda pitomog kestena (Castanea sativa Mill.) na području Medvednice
(Influence of soil properties on the morphological characteristics of the sweet chestnut fruit (Castanea sativa Mill.) at the Medvednica area)
Autori
Puček, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.09
Godina
2020
Stranica
47
Mentor
Perković, Ivan
Neposredni voditelj
Poljak, Igor
Ključne riječi
pitomi kesten ; značajke tla ; morfometrijska analiza
(sweet chestnut ; soil properties ; morphometric analysis)
Sažetak
Cilj ovoga rad bio je utvrditi pedološka svojstva tla i populacijsku varijabilnost pitomoga kestena na području Medvednice. Uzorci za istraživanja sakupljeni su na šest lokaliteta. Na svakom lokalitetu sakupljen je kompozitni uzorak tla s dubine od 0 do 10 cm ispod pet do sedam stabala, s kojih je sakupljeno po 30 plodova. Plodovi su obrađeni standardiziranim morfometrijskim metodama, a na svim uzorcima tla određen je granulometrijski sastav, zatim pH reakcija tla i udio organskog i ukupnog ugljika i ukupnog dušika suhim spaljivanjem. Osim toga, Mehlich-3 metodom na uzorcima tla određen je i udio makro- i mikro-elemenata (Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn, P i Zn). Granulometrijski sastav tla na istraživanim lokalitetima je praškasta ilovača, a reakcija tla je vrlo jako do jako kisela. Prosječna masa plodova pitomog kestena na području Medvednice iznosila je 6, 42 g. Kruskal–Wallis analizom varijance utvrđena je značajna unutarpopulacijska i međupopulacijska varijabilnost. U konačnici istraživanjem su potvrđene statistički značajne pozitivne korelacije između značajke C/N i Fe i mjerenih značajki plodova, kao i statistički značajne negativne korelacije između širine hiluma i Ca, Mg, Mn i Zn te između visine ploda i Cu, Mn i Zn.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-1295 - Od terena do nasada: karakteristike i prilagodljivost na stres prirodnih populacija pitomoga kestena i maruna (CHESTNUT AND MARRON) (Idžojtić, Marilena, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije