Pregled bibliografske jedinice broj: 1103129
IZAZOVI RADA ZAPOSLENIH U PODRUČJU PALIJATIVNE SKRBI
IZAZOVI RADA ZAPOSLENIH U PODRUČJU PALIJATIVNE SKRBI // 2. Međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju, Hrvatskog katoličkog sveučilišta - Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice - knjiga sažetaka / Pačić-Turk, Ljiljana ; Knežević, Martina (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko sveučilište, 2019. str. 161-161 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1103129 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
IZAZOVI RADA ZAPOSLENIH U PODRUČJU PALIJATIVNE
SKRBI
(Challenges of work in palliative care)
Autori
Macuka, Ivana ; Tucak Junaković, Ivana ; Skokandić, Lea, Božić, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. Međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju, Hrvatskog katoličkog sveučilišta - Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice - knjiga sažetaka
/ Pačić-Turk, Ljiljana ; Knežević, Martina - Zagreb : Hrvatsko katoličko sveučilište, 2019, 161-161
ISBN
978-953-8014-36-9
Skup
2. međunarodni znanstveno-stručni skup: Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.12.2019. - 14.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
profesionalno sagorijevanje, komunikacijske vještine, otpornost, religioznost, socijalna podrška, palijativna skrb
(burnout, communication skills, resilience, religiosity, social support, palliative care)
Sažetak
S obzirom na produljenje životnog vijeka i porast broja oboljelih od kroničnih oboljenja i umirućih pacijenata, palijativna skrb je danas u svijetu postala značajan i važan dio zdravstvene zaštite. Ona obuhvaća zdravstvenu, psihološku, socijalnu i duhovnu skrb s ciljem pružanja potrebne njege bolesnicima s neizlječivom bolešću. I korisnici palijativne skrbi, ali i oni koji rade u ovom području, spadaju u ranjive skupine koje često zahtijevaju savjetovanje, praćenje i pružanje podrške u radu. U ovom istraživanju se usmjerilo, ne na korisnike palijativne skrbi, već na osobe zaposlene u području palijativne skrbi različitih zanimanja. U istraživanju su sudjelovale 123 osobe zaposlene u području palijativne skrbi (medicinske sestre/tehničari, liječnici, psiholozi, duhovnici/teolozi, socijalni radnici, fizioterapeuti i dr.) prosječne dobi 43 godine. Prosječna duljina radnog staža u području palijativne skrbi zaposlenih je iznosila 4 godine i 9 mjeseci. Cilj ovog istraživanja je bio procijeniti iskustva rada zaposlenih u području palijativne skrbi i specifične izazove s kojima se svakodnevno susreću u radu s teško oboljelim osobama i njihovim obiteljima. Preciznije, usmjerilo se na ispitivanje razine profesionalnog sagorijevanja zaposlenih u području palijativne skrbi kao mogućem negativnom ishodu karakteriziranom emocionalnom iscrpljenošću i osjećajem otuđenosti, a obično povezanim s radnim stresom i drugim osobnim, ali i okolinskim i organizacijskim čimbenicima rizika koji proizlaze iz specifičnog profesionalnog okruženja. Dobiveni rezultati ukazuju na značajan doprinos osobnih i okolinskih čimbenika rizika/zaštite u objašnjenju profesionalnog sagorijevanja zaposlenih u području palijativne skrbi. Rezultati ukazuju kako su komunikacijske vještine (osobito priopćavanje loših vijesti) najznačajniji prediktor profesionalnog sagorijevanja zaposlenih u području palijativne skrbi. Ovo istraživanje potvrđuje koliko su u odnosu s umirućim osobama važne komunikacijske vještine profesionalaca, tj. osobni osjećaj (ne)kompetentnosti u komunikaciji značajno doprinosi profesionalnom sagorijevanju. Najznačajnija varijabla u predikciji profesionalnog sagorijevanja je komunikacijska vještina priopćavanja loših vijesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zadru