Pregled bibliografske jedinice broj: 1103088
Rezultati istraživanja utvrde Ošlje-Gradac i selo Ošlje u općem povijesno-arheološkom kontekstu
Rezultati istraživanja utvrde Ošlje-Gradac i selo Ošlje u općem povijesno-arheološkom kontekstu // Anali Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku, 57 (2019), 145-174 doi:10.21857/yvjrdcqg8y (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1103088 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezultati istraživanja utvrde Ošlje-Gradac i selo
Ošlje u općem povijesno-arheološkom kontekstu
(Ošlje-Gradac fortification and the village of
Ošlje from a historical-archaeological perspective)
Autori
Baraka Perica, Josipa ; Grbić, Nikša
Izvornik
Anali Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku (1330-0598) 57
(2019);
145-174
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Ošlje, Gradac, kasnoantička utvrda, Rotonda, rani srednji vijek, starokršćanstvo, kastra oikoumena, Iosli
(Ošlje, Gradac, late antiquity fortifi cation, Rotonda, early Middle Ages, ancient Christianity, kastra oikoumena, Iosli)
Sažetak
U radu se objavljuju rezultati arheoloških istraživanja provedenih u listopadu 2015. godine. Istraživanja su bila usmjerena na omanju utvrdu koja je smještena na brdu Gradac na prostoru sela Ošlje. Osim utvrde, važnom mikropozicijom dominira osmerolisna sakralna građevina, tzv. Rotonda. Opći arheološki i povijesni podaci vezani uz ovaj kraj pokazali su se neophodnima za razumijevanje rezultata istraživanja i povijesne dinamike područja, stoga tekst započinje upravo time. Arheološkim iskopavanjima potvrđeno je da je utvrda kasnoantička, te pravokutnog tlocrta s cisternom na zapadnoj strani. Ovakvim manjim utvrdama primarna je funkcija stražarnice te obično imaju jednostavna pravokutna arhitektonska rješenja, iako se nerijetko javljaju i četvrtasta, i kao takve prepoznate su na više pozicija rimske provincije Dalmacije. Pokazalo se, također, da postoji očita veza između ovih manjih utvrda i ostalih sastavnica nekog naselja jer su najčešće pozicije koje se odabiru za njihovu gradnju istaknute uzvisine u neposrednoj blizini, odnosno iznad sakralnih građevina ili nečega što se smatra svetim, iznad vile, luke, ceste i uz rub polja. Kao imperativ nametnula su se arheološka istraživanja prostora oko “Rotonde” koja bi rasvijetlila arheološku topografi ju i kronologiju mikropozicije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti, Arheologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus