Pregled bibliografske jedinice broj: 1102884
Demografska bilanca Hrvata u Vojvodini (2002. - 2018.)
Demografska bilanca Hrvata u Vojvodini (2002. - 2018.) // Etnokulturni identitet Hrvata u Vojvodini: povijesni i suvremeni procesi / Bara, Mario ; Galović, Filip ; Mihaljević, Lucija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko sveučilište, 2020. str. 377-400 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1102884 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demografska bilanca Hrvata u Vojvodini (2002. -
2018.)
(Demographic Balance of Croats in Vojvodina 2002 -
2018)
Autori
Živić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Etnokulturni identitet Hrvata u Vojvodini: povijesni i suvremeni procesi
/ Bara, Mario ; Galović, Filip ; Mihaljević, Lucija - Zagreb : Hrvatsko katoličko sveučilište, 2020, 377-400
ISBN
978-953-8014-49-9
Skup
Znanstveno-stručni skup Etnokulturni identitet Hrvata u Vojvodini: povijesni i suvremeni procesi
Mjesto i datum
Subotica, Srbija; Zagreb, Hrvatska, 09.10.2019. - 11.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrvati u Vojvodini, depopulacija, demografsko starenje, demografska održivost, izumiranje
(Croats in Vojvodina, depopulation, demographic aging, demographic sustainability, exinction)
Sažetak
Od 1961. do 2011. godine, ukupan broj osoba koje su se u popisima stanovništva izjasnile Hrvatima, u Vojvodini je smanjen sa 145 341 na 47 033 stanovnika ili za 67, 6%, pri čemu je stopa prosječne relativne godišnje promjene iznosila zamjetnih -2, 04%. To znači da je, prema formalnim demografsko-statističkim kriterijima, ukupna depopulacija već pola stoljeća dominantan i kontinuiran dinamički demografski proces unutar hrvatske manjinske zajednice u Vojvodini što ima brojne demografske kao i šire nedemografske implikacije na njezin status, položaj i razvoj. Na pojavu i jačanje ukupne depopulacije hrvatskoga stanovništva u Vojvodini sinergijski su utjecalirazličiti čimbenici, među kojima na poseban način dugogodišnji negativni trendovi u bioreprodukciji kao i u mehaničkom kretanju stanovništva, uz ubrzani proces demografskoga starenja, tj. izrazito jaku neravnotežu u strukturi hrvatskoga stanovništva prema dobi i spolu. S obzirom na dosadašnje trendove predvidiv je nastavak pada broja Hrvata u Vojvodini i nakon posljednjega popisa stanovništva (2011.). Stoga je predmet znanstvene analize u ovome radu demografska bilanca hrvatske populacije u razdoblju od 2002. do 2018. godine. Cilj je istraživanja na temelju analize javno dostupnih podataka popisne i vitalne statistike utvrditi razinu prirodnoga pada te procijeniti i opisati veličinu i strukturu demografske bilance kao jednoga od indikatora sve nepovoljnijega demografskoga stanja u kojemu se nalaze vojvođanski Hrvati. Ujedno, želi se ukazati na izrazito nepovoljan dobno-spolni sastav kao dominantnu odrednicu opadajuće bioreprodukcije hrvatskoga stanovništva te ukazati na povezanost demografskoga starenja, prirodnoga pada stanovništva i negativne demografske bilance kao preduvjeta realne ocjene demografske održivosti hrvatske manjinske zajednice u Vojvodini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Dražen Živić
(autor)