Pregled bibliografske jedinice broj: 1102634
REVITALIZACIJA VODOTOKA U URBANIM PODRUČJIMA
REVITALIZACIJA VODOTOKA U URBANIM PODRUČJIMA // Okrugli stol s međunarodnim sudjelovanjem "Nanos u vodnim sustavima - stanje i trendovi" / Oskoruš, Dijana ; Rubinić, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko hidrološko društvo, 2020. str. 173-183 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1102634 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
REVITALIZACIJA VODOTOKA U URBANIM PODRUČJIMA
(REVITALIZATION OF WATERCOURSES IN URBAN AREAS)
Autori
Ožanić, Nevenka ; Sušanj Čule, Ivana ; Karleuša, Barbara ; Horvat, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Okrugli stol s međunarodnim sudjelovanjem "Nanos u vodnim sustavima - stanje i trendovi"
/ Oskoruš, Dijana ; Rubinić, Josip - Zagreb : Hrvatsko hidrološko društvo, 2020, 173-183
ISBN
978-953-96705-5-7
Skup
Okrugli stol “Nanos u vodnim sustavima: stanje i trendovi”
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 20.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
revitalizacija vodotoka, urbana područja, planiranje, regulacija vodotoka, ekologija
(revitalization of watercourses, urban areas, planning, water flow regulation, environmental protection)
Sažetak
Revitalizacija vodotoka u Republici Hrvatskoj relativno je nova aktivnost vodnoga gospodarstva iako se u ostalim europskim zemljama provodi više desetljeća. Provođenjem te aktivnosti na vodotocima, teži se ka vraćanju njihovom prirodnijem stanju na pojedinim lokacijama ili cijelom vodotoku stvarajući preduvjete za povratom prirodnih procesa i funkcija vodotoka. Na dijelovima vodotoka koji prolaze urbanim područjima cilj revitalizacije je i stvaranje atraktivnog odredišta pogodnog za razvoj turizma, rekreacije i sporta te uslužnih djelatnosti malog gospodarstva pomoću hidrotehničkih, građevinskih, arhitektonskih i drugih zahvata. U svakom slučaju na pojedinim se dionicama vodotoka nastoji osigurati kontrola tečenja vode građenjem retencijskih prostora i na taj način omogućiti transformacija velikog vodnog vala te spriječiti poplave u urbanim dijelovima sliva. Posebnu pozornost potrebno je posvetiti zaštiti okoliša, flore i faune, očuvanju vrijednosti krajolika, te omogućiti revitalizaciju zapuštenih i neiskorištenih prostora. U ovom je radu dano nekoliko primjera mogućeg uređenja (revitalizacije dijelova sliva vodotoka) u urbaniziranim područjima grada Rijeke i okolnih područja. Naime, grad Rijeka u svojem centru i bližoj okolici gotovo da nema zelenih površina neophodnih za očuvanje prirode i biološke raznolikosti, zdravlja građana, te rekreaciju i turizam. Uređenje javnih zelenih površina danas postaje važan faktor prepoznatljive slike grada, te ima važnu ulogu u urbanom planiranju s tendencijom stvaranja zelenih jezgri grada i okolnih naselja. Raspoložive mjere revitalizacije vodotoka prilično variraju u opsegu i kompleksnosti stoga su u radu prikazane neke od najjednostavnijih pa do nešto opsežnijih zahvata s opisom njihovog željenog učinka kao i njihov utjecaj s hidrauličkog, hidrološkog, morfološkog, ekološkog i socio- ekonomskog aspekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Nevenka Ožanić
(autor)
Ivana Sušanj Čule
(autor)
Barbara Karleuša
(autor)
Bojana Horvat
(autor)