Pregled bibliografske jedinice broj: 110263
Sociointuicionizam kao nova perspektiva u psihologiji moralnosti
Sociointuicionizam kao nova perspektiva u psihologiji moralnosti // XIII. dani psihologije u Zadru: sažetci radova / Sorić, Izabela (ur.).
Zadar: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zadru, 2002. str. 67-67 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 110263 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sociointuicionizam kao nova perspektiva u psihologiji moralnosti
(Sociontuitionism as a New Perspective in Moral Psychology)
Autori
Rihtar, Stanko ; Lamza Posavec, Vesna ; Milas, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIII. dani psihologije u Zadru: sažetci radova
/ Sorić, Izabela - Zadar : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zadru, 2002, 67-67
Skup
XIII. dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 23.05.2002. - 25.05.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sociointuicionizam; moralnost; kognitivni razvoj
(sociointuitionism; morality; cognitive development)
Sažetak
Sociointuicionistički pogled na moralnost artikuliran je devedesetih godina kao reakcija na dominirajuću kohlbergijansku, strukturalno-kognitivističku istraživačku paradigmu. U okviru potonje paradigme moralno se prosuđivanje smatra posljedicom rezoniranja, čija kvaliteta ovisi o dostignutom stupnju razvoja koji se odvija kroz invarijantno raspoređene, hijerarhijski organizirane i kvalitativno različite stupnjeve. Prva se razlika sociointuicionističke perspektive u odnosu na kognitivističku očituje u poimanju međusobnog kauzalnog odnosa rezoniranja i prosuđivanja. U okviru sociointuicionističke perspektive moralne se prosudbe u manjoj mjeri smatraju krajnjim rezultatom, a u većoj uzrokom rezoniranja. Rezoniranju se uglavnom pripisuje aposteriorna, legitimizirajuća funkcija. Druga se razlika očituje u većoj osjetljivosti sociointuicionističke perspektive na kulturalne i socijalne odrednice moralnosti. Dok je kognitivistička paradigma dominantno usmjerena na intraindividualne aspekte razvoja i rezoniranja, sociointuicionistička, ne zanemarujući ni taj aspekt, pokazuje veću otvorenost ka integraciji novih spoznaja iz srodnih disciplina (prije svega iz socijalne, evolucijske i kulturalne psihologije te kulturalne antropologije). U skladu s iznesenim, u radu se, uz komparativni prikaz obje perspektive, propituje njihov spoznajni i heuristički doseg u interdisciplinarnom kontekstu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija