Pregled bibliografske jedinice broj: 1102473
Kako režirati invalidnost?
Kako režirati invalidnost? // Krležini dani u Osijeku 2018. Redatelji i glumci hrvatskog kazališta. Drugi dio. / Lederer, Ana (ur.).
Zagreb : Osijek: Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 159-168
CROSBI ID: 1102473 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako režirati invalidnost?
(How to direct disability?)
Autori
Peternai Andrić, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Krležini dani u Osijeku 2018. Redatelji i glumci hrvatskog kazališta. Drugi dio.
Urednik/ci
Lederer, Ana
Izdavač
Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Zagreb : Osijek
Godina
2019
Raspon stranica
159-168
ISBN
978-953-347-312-3
Ključne riječi
invaliditet, drama, režija, Dubravka Crnojević-Carić, Vaginini monolozi
(disability, play, directing, Dubravka Crnojević-Carić, Vagina's monologues)
Sažetak
U radu se istražuje mogućnosti dramske reprezentacije invaliditeta kroz književnu teoriju ali i na primjeru predstave „V-day: Bez rampe – STOP nasilju nad ženama" u režiji Dubravke Crnojević-Carić koja je u suradnji Zajednice saveza osoba s invaliditetom i Centra za ženske studije Zagreb te podršku Muzeja suvremene umjetnosti izvedena 20. travnja 2011. Predstava se temelji na Vagininim monolozima Eve Ensler, ali je obogaćena osobnim ispovijedima izvođačica – žena s invaliditetom, aktivistkinja i umjetnica. Sraz invaliditeta i umjetnosti ne podrazumijeva samo mogućnost konzumacije i stvaranja umjetničkih djela, nego i istraživanja onih djela što reprezentiraju invaliditet pa i razotkrivaju diskrimaciju i predrasude s kojima se osobe s invaliditetom suočavaju, te potiču stvaranje društvene svjesnosti i solidarnosti (Barnes i Mercer, 2001). Istraživanja invaliditeta mogu otvoriti svjež pogled na recentna umjetnost ali i ona iz prethodnih razdoblja budući je invalidnost postala važan aspekt razumijevanja odnosa ja – drugi, odnosno međusobne zavisnosti pa i nezavisnosti, pitanja izgradnje osobnih i kolektivnih identiteta, materijalnosti tijela, spola/roda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Kazališna umjetnost (scenske i medijske umjetnosti), Književnost
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-4316 - Politike identiteta i hrvatska drama od 1990. do 2016. (PoIHDrama) (Kramarić, Zlatko, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Kristina Peternai Andrić
(autor)