Pregled bibliografske jedinice broj: 1102329
Učinci procesa privatizacije stanovanja u postsocijalističkoj Hrvatskoj
Učinci procesa privatizacije stanovanja u postsocijalističkoj Hrvatskoj // Geoadria, Vol. 25 (online first) (2020), No 2; 2, 23 doi:10.15291/geoadria.3083 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1102329 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinci procesa privatizacije stanovanja u
postsocijalističkoj Hrvatskoj
(EFFECTS OF THE HOUSING PRIVATIZATION PROCESS
IN POST-SOCIALIST CROATIA)
Autori
Svirčić Gotovac, Anđelina
Izvornik
Geoadria (1331-2294) Vol. 25 (online first)
(2020), No 2;
2, 23
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
socijalističko i postsocijalističko razdoblje, privatizacija stanovanja, stambeni standard, financijalizacija stanovanja, proces europeizacije, Hrvatska
(socialist and post-socialist context, privatization of housing, housing standard, financialization of housing, Europeization process, Croatia)
Sažetak
U radu će se prikazati neke od najvažnijih promjena u području stanovanja iz socijalističkog i postsocijalističkog razdoblja. Tranzicija iz 1990-ih prema demokratskom sustavu i tržišno orijentiranoj ekonomiji ojačala je privatizaciju vlasništva, posebno vlasništva nad stanom. Promjene su vidljive u kvaliteti stanovanja i stambenoj politici, ali i socioekonomskim i sociodemografskim okolnostima koje su s njima uzročno-posljedično povezane. Stanovanje se od nekadašnjega stambenog zbrinjavanja od države prebacuje na brigu građana samih te vlasništvo nad stanom postaje privilegija. Kroz procese otkupa i povrata nacionaliziranih stanova iz socijalizma dolazi do procesa privatizacije stanovanja te Hrvatska postaje jedna od postsocijalističkih zemalja koja ima među višim udjelima privatnog vlasništva. Iz takve će situacije proizaći mnogobrojne posljedice vidljive u svim aspektima života, posebno demografskim i gospodarskim, a utjecat će i na stambeni standard. U kontekstu jake privatizacije i financijalizacije stanovanja te reducirane uloge države, mnogi aspekti sprječavaju rješavanje stambenih prava i problema. Na njih se nadovezuju gospodarski problemi nastali forsiranjem tržišta i rastom privatnoga građevinskog sektora te eskaliranjem globalne financijske krize koja se prelila i na hrvatsko tržište. S druge strane, nepovoljni demografski trendovi vidljivi su u smanjenju prosječne veličine obitelji i porastu broja obitelji (kućanstava) bez djece što dovodi do drugačije stambene potražnje.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Sociologija, Demografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Anđelina Svirčić Gotovac
(autor)
Poveznice na cjeloviti tekst rada:
Pristup cjelovitom tekstu rada doi hrcak.srce.hr idiprints.knjiznica.idi.hrCitiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- GeoRef
- Geoarchive
- Geobase