Pregled bibliografske jedinice broj: 1101910
Izvori podataka o zadarskim svećenicima glagoljašima i njihova vidljivost kroz portal Pisana baština
Izvori podataka o zadarskim svećenicima glagoljašima i njihova vidljivost kroz portal Pisana baština // Svećenici glagoljaši i njihova ostavština, Zbornik radova sa znanstvenog kolokvija održanog 20. listopada 2017. u Zavodu za povijesne znanosti HAZU u Zadru, Zagreb – Zadar 2020. / Oršlolić, Tado ; Franov Živković, Grozdana (ur.).
Zadar: Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zadru ; Udruga glagoljaša Zadar, 2020. str. 207-227
CROSBI ID: 1101910 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izvori podataka o zadarskim svećenicima
glagoljašima i njihova vidljivost kroz portal
Pisana baština
(Data sources on Zadar Glagolitic priests and
their visibility through web portal Written
Heritage)
Autori
Tomić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Svećenici glagoljaši i njihova ostavština, Zbornik radova sa znanstvenog kolokvija održanog 20. listopada 2017. u Zavodu za povijesne znanosti HAZU u Zadru, Zagreb – Zadar 2020.
Urednik/ci
Oršlolić, Tado ; Franov Živković, Grozdana
Izdavač
Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zadru ; Udruga glagoljaša Zadar
Grad
Zadar
Godina
2020
Raspon stranica
207-227
ISBN
978-953-347-334-5
Ključne riječi
digitalna humanistika, glagoljski rukopisi, opis rukopisa, autorizirani podatci, zadarsko glagoljaštvo
(digital humanities, Glagolitic manuscripts, manuscript description, authorized data, Zadar Glagolitics)
Sažetak
Najvažniji alat koji služi za identifikaciju, pretraživanje i pristup digitaliziranoj pisanoj baštini jest katalog, a njegove promjene u kontekstu primjene suvremenih standarda omogućuju povezivanje podataka o baštini, njihovu vizualizaciju i kontekstualizaciju koja utječe na lakšu i bolju interpretaciju podataka. U radu se polazi od zaključaka o važnosti strukturiranih podataka o rukopisima koji se unose u suvremene kataloge te od potreba znanstvenika i istraživačkim mogućnostima u okvirima suvremenog interdisciplinarnog područja, digitalne humanistike. Izlažu se rezultati istraživanja provedenih u sklopu interdisciplinarnog međunarodnog znanstvenog projekta Digitalizacija, bibliografska obrada i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom (Pisana baština) te se prikazuje integrirana baza podataka izrađena u informacijskom sustavu Indigo s naglaskom na autoriziranim podatcima o svećenicima glagoljašima zadarskog područja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti