Pregled bibliografske jedinice broj: 1101807
Virtualne zajednice - između virtualne stvarnosti i stvarne virtualnosti
Virtualne zajednice - između virtualne stvarnosti i stvarne virtualnosti // Programska knjižica međunarodnog simpozija "Utjecaj suvremene tehnike na čovjeka i njegovo seberazumijevanje". / Šestak, Ivan ; Ćuk, Barbara (ur.).
Zagreb: Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 19-20 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1101807 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Virtualne zajednice - između virtualne stvarnosti
i stvarne virtualnosti
(Virtual Communities - Between Virtual Reality
and Real Virtuality)
Autori
Peračković, Krešimir ; Petrinjak, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Programska knjižica međunarodnog simpozija "Utjecaj suvremene tehnike na čovjeka i njegovo seberazumijevanje".
/ Šestak, Ivan ; Ćuk, Barbara - Zagreb : Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 19-20
ISBN
0-000-00000-0
Skup
Međunarodni simpoziji Utjecaj suvremene tehnike na čovjeka i njegovo seberazumijevanje
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zajednice, društvenost, virtualnost, virtualna stvarnost, informatička tehnologija
(communities, sociability, virtuality, virtual reality, information technology)
Sažetak
Informatička tehnologija je u posljednja tri desetljeća ušla u sve sfere ljudskih života a današnje generacije mladih srednjoškolske i studentske dobi su već od najranijega djetinjstva odrastale upotrebljavajući razne uređaje i aplikacije, kako za učenje i školske obaveze, tako i za igru i zabavu. Razvojem komunikacijskih tehnologija i društvenih mreža, dolazi također i do pojave novoga tipa virtualnih društvenih odnosa koji u mnogim slučajevima postaju i virtualne zajednice. Iako su takvi obrasci djelovanja kod većine pripadnika mlađe i srednje generacije već prilično ukorijenjeni (što nam pokazuju i podaci Državnoga zavoda za statistiku o rastu informatičke pismenosti), ovogodišnja globalna pandemija naglo i brzo je nametnula i većem djelu radno-aktivnog stanovništva upravo život u virtualnoj stvarnosti, koja sada poprima i svoju inverznu dimenziju o kojoj je govorio Castells: postaje stvarna virtualnost. Budući da virtualno postaje realno s obzirom na iskustvo aktera i posljedice, a ne više samo prostor za povremenu zabavu i komunikaciju mladih na društvenim mrežama, u ovom radu se propituje koliko su društveni odnosi u uvjetima prisilnoga prostornoga distanciranja, transformirani pa i transportirani od tradicionalnih društvenih odnosa u primarnim zajednicama u nove obrasce virtualne interakcije. Iz tog razmatranja nameću se nužno i pitanja jesu li te virtualne zajednice u pravom smislu riječi zajednice prema klasičnoj sociološkoj definicija F. Tönniesa, te je li ta nova virtualna društvenost zaista društvenost kakvu smo prije podrazumijevali, ili ti novi obrasci od nas traže određenu teorijsku rekonceptualizaciju i redefiniranje klasičnih pojmova u društvenim i humanističkim znanostima. Stoga se najprije polazi od danas već zaboravljenoga temeljnoga pojma zajednice koju Tönnies razlikuje od pojma društva, te se posebno razmatra pojam koji on uvodi: duhovna zajednica kao ona u kojoj članovi nisu povezani krvno niti mjestom, već zajedničkim mentalnim životom zajedničkim su-djelovanjem u istom pravcu i istom smislu. Upravo se taj pojam može povezati i sa suvremenim konceptom virtualne zajednice kako ga definira H. Rheingold. Riječ je o zajednicama koje nastaju kada ljudi nastavljaju javne rasprave putem Interneta dovoljno dugo, sa dostatnim ljudskim osjećajem, da čine mreže osobnih odnosa. Osim navedenoga, u radu će biti dan i kraći pregled teorije informacijskog društva M. Castellsa, koja je već postala temeljni okvir za razumijevanje suvremenih društvenih procesa i polazna točka za empirijskih istraživanja o pozitivnim i negativnim učincima novih tehnologija na društvo i na svakodnevne obrasce ljudskih života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Krešimir Peračković
(autor)