Pregled bibliografske jedinice broj: 1101791
SERUMSKI MARKERI KOŠTANE PREGRADNJE U POREMEĆAJU MINERALNO-KOŠTANOG METABOLIZMA BOLESNIKA S KRONIČNOM BUBREŽNOM BOLESTI
SERUMSKI MARKERI KOŠTANE PREGRADNJE U POREMEĆAJU MINERALNO-KOŠTANOG METABOLIZMA BOLESNIKA S KRONIČNOM BUBREŽNOM BOLESTI, 2018., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1101791 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SERUMSKI MARKERI KOŠTANE PREGRADNJE U POREMEĆAJU
MINERALNO-KOŠTANOG METABOLIZMA BOLESNIKA S
KRONIČNOM BUBREŽNOM BOLESTI
(SERUM BONE TURNOVER MARKERS IN MINERAL AND BONE
DISORDER IN PATIENTS WITH CHRONIC KIDNEY DISEASE)
Autori
Gršković, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
19.06
Godina
2018
Stranica
118
Mentor
Bobinac, Dragica ; Fučkar, Željko
Ključne riječi
Hemodijaliza ; Kronična bubrežna bolest ; Kronična bubrežna bolest – mineralni i koštani poremećaj ; Osteoprotegerin ; RANKL ; Transplantacija bubrega.
(Chronic kidney disease – mineral and bone disorder ; Kidney Transplantation ; Osteoprotegerin ; RANK Ligand ; Renal Dialysis ; Renal Insufficiency, Chronic.)
Sažetak
Cilj istraživanja: Utvrditi vrijednosti serumskih markera koštane pregradnje te OPG-a, RANKL-a i OPG/RANKL u svim stadijima kronične bubrežne bolesti (KBB). Temeljem dobivenih rezultata odrediti stadij KBB u kojem je nužno započeti liječenje poremećaja mineralno-koštanog metabolizma. Također se željelo utvrditi utječe li vrijeme provedeno na hemodijalizi na oporavak mineralno-koštanog metabolizma godinu dana nakon transplantacije bubrega. Ispitanici i metode: U ovom istraživanju sudjelovalo je 164 bolesnika liječenih u KBC Rijeka. Bolesnici su bili razdijeljeni u pet skupina (II, III i IV stadij KBB, hemodijaliza te transplantirani bolesnici). Određivali smo Ca, PO4, AP i iPTH. Za mjerenje OPG- a i RANKL-a koristili smo ELISA-u. Statistička obrada izvedena je primjenom t-testa, ANOVA i Mann- Whitney testa. Pearsonov koeficijent korišten je za analizu korelacija. Razina statističke značajnosti bila je na razini p<0, 05. Rezultati: Koreliranjem OPG-a i RANKL-a s Ca, PO4, AP i iPTH nije utvrđen obrazac koji bi se dosljedno ponavljao kroz sve ispitivane grupe. OPG raste smanjenjem glomerularne filtracije. Najviše vrijednosti zabilježene su u bolesnika na dijalizi, a najmanje u transplantiranih bolesnika. Dinamika RANKL-a bila je istovjetna dinamici OPG-a. Iako su u trećem stadiju KBB zabilježene normalne vrijednosti Ca i PO4 te tek nešto veće vrijednosti iPTH od referentnih, u ovom je stadiju zabilježen porast OPG-a. Regresijskom analizom uočeno je kako transplantirani bolesnici koji su dijalizom liječeni ˂4 godine imaju manje prosječne vrijednosti OPG-a od onih zabilježenih u drugom stadiju KBB. Zaključak: Ovo istraživanje provedeno je na velikom broju ispitanika svih stadija KBB, uključujući i transplantirane bolesnike. Potvrđeno je kako se poremećaj mineralno-koštanog metabolizma ispoljava u trećem stadiju KBB. Vrijeme provedeno na dijalizi jedan je od najvažnijih čimbenika za razvoj komplikacija KBB, a dijaliza duža od četiri godine povezana je s većim poremećajem mineralno- koštanog metabolizma. Liječenje mineralno-koštanog metabolizma treba započeti što ranije, a obvezno u trećem stadiju KBB. Liječenje svakako treba nastaviti u svim oblicima nadomještanja bubrežne funkcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka