Pregled bibliografske jedinice broj: 1101685
Taksonomska analiza i rasprostranjenost slatkovodnih puževa iz Zbirke Zoologijskog zavoda
Taksonomska analiza i rasprostranjenost slatkovodnih puževa iz Zbirke Zoologijskog zavoda, 2015., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1101685 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Taksonomska analiza i rasprostranjenost slatkovodnih puževa iz Zbirke Zoologijskog zavoda
(Taxonomic analysis and distribution of freshwater snails from the Collection of the Division of Zoology)
Autori
Srkoč, Mateja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.07
Godina
2015
Stranica
91
Mentor
Lajtner, Jasna
Ključne riječi
malakološka zbirka ; slatkovodni puževi ; Hrvatska ; IUCN kategorije ugroženosti ; endemi ; karte rasprostranjenosti
(malacological collection ; freshwater snails ; Croatia ; IUCN categories of threatened species ; endemic species ; distribution maps)
Sažetak
Osnovni cilj ovog diplomskog rada bio je izraditi Zbirku slatkovodnih puževa, provesti taksonomsku analizu vrsta te prikazati rasprostranjenost porodica slatkovodnih puževa na području Hrvatske. Slatkovodni puževi iz uzoraka skupljenih tijekom višegodišnjih malakoloških istraživanja, determinirani su do razine vrste ili podvrste, zabilježen je ukupan broj jedinki svake vrste, broj adultnih i juvenilnih jedinki te broj praznih kućica. Puževi su pohranjeni u plastične posude s 96 %-tnim alkoholom. Uzorcima je dodijeljen inventarni broj, lokaliteti su georeferencirani, a korištenjem programa Microsoft Excel 2010 napravljena je baza podataka. Zbirka sadrži 280 uzoraka u kojima se nalaze 43 vrste iz 12 porodica slatkovodnih puževa. Tri vrste su određene do nivoa podvrste. Prema IUCN kategorijama ugroženosti dvije su vrste gotovo ugrožene (NT), dvije su osjetljive (VU), dvije su nedovoljno poznate (DD), a 36 vrsta je najmanje zabrinjavajuće (LC). U Zbirci se nalazi 17 endema Europe od kojih su vrste Graziana papukensis, G. slavonica, Sadleriana supercarinata i Radomaniola curta germari endemi Hrvatske. Četiri vrste su strogo zaštićene, a Anisus vorticulus je dio ekološke mreže NATURA 2000 u Hrvatskoj. Niti jedna od vrsta koje se nalaze u Zbirci nije invaziva, a alohtone su Physella acuta i Ferrissia wautierii. Porodica s najvećim brojem vrsta, njih 11, je porodica Hydrobiidae, a slijedi porodica Planorbidae s 10 vrsta. Najveći areal rasprostranjenosti ima porodica Planorbidae koja je pronađena u čak 49 vodotoka, dok porodica Pyrguliidae ima najmanji areal i zastupljena je samo u rijeci Cetini. Porodice Emmericidae i Pyrgulidae prisutne su samo u vodotocima jadranskog slijeva dok je ostalih deset porodica zastupljeno u vodotocima jadranskog i crnomorskog slijeva. Rezultati ovog diplomskog rada poslužit će kao osnova za buduća istraživanja rasprostranjenosti i ugroženosti slatkovodnih puževa u Hrvatskoj, a Zbirka će se u budućnosti nadopunjavati novim uzorcima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Jasna Lajtner
(mentor)