Pregled bibliografske jedinice broj: 1100064
Filozofsko-bioetički pristup očuvanju čovjekova mentalnog zdravlja u vremenu aktualne krize izazvane pandemijom Covid-19.
Filozofsko-bioetički pristup očuvanju čovjekova mentalnog zdravlja u vremenu aktualne krize izazvane pandemijom Covid-19. // 4. Međunarodni transdisciplinarni simpozij BIOETIKA I APORIJE PSIHE / Jurić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Hrvatsko bioetičko društvo, 2020. str. 24-24 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1100064 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Filozofsko-bioetički pristup očuvanju čovjekova mentalnog zdravlja u vremenu aktualne krize izazvane pandemijom Covid-19.
(Philosophical-bioethical approach to preserving human mental health in the time of the current crisis caused by the Covid-19 pandemic.)
Autori
Čović, Berislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. Međunarodni transdisciplinarni simpozij BIOETIKA I APORIJE PSIHE
/ Jurić, Hrvoje - Zagreb : Hrvatsko bioetičko društvo, 2020, 24-24
Skup
4. međunarodni transdisciplinarni simpozij Bioetika i aporije psihe = 4th International Transdisciplinary symposium Bioethics and Aporia of Psyche
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.12.2020. - 18.12.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
filozofija ; integrativna bioetika ; kriza ; siromaštvo ; mentalno zdravlje ; psiha ; Covid-19 pandemija ; odgovornost
(philosophy ; integrative bioethics ; crisis ; poverty ; mental healt ; psyche ; COVID-19 pandemic ; responsibility)
Sažetak
U ovom izlaganju nastoji se kroz jedan filozofsko-kritički pristup ukazati na dva podjednako važna područja ljudskog života: ugroženosti mentalnog zdravlja i ogromnog porasta siromaštva, koja su jako pogođena, a s pravom možemo govoriti da su u velikoj mjeri i izazvana, krizom izazvanom pandemijom COVID-19. Upravo su to dvije daleko važnije i zabrinjavajuće pandemije koje će imati puno teže i pogubnije posljedice za veli broj ljudi nego što je trenutna kriza izazvana COVID-om 19 i to su pitanja o kojima bi svi trebali promišljati i voditi brigu. Međutim, činjenice nam ukazuju na nešto potpuno suprotno, usuđujemo se reći da se u samom pristupu o tim važnim pitanjima ne vodi gotovo nikakva briga i postupa se krajnje neodgovorno, što je poražavajuća ali i krajnje zabrinjavajuća činjenica ako se zna kako su time najviše pogođene one najranjivije skupine društva, a to su mladi ljudi. Mišljenja smo kako su upravo pitanja mentalnog zdravlja čovjeka i porast siromaštva, tj. smanjenje sve većeg jaza između onog malog broja bogatih i sve većeg dijela siromašnih, podjednako važna kao i držanje distanci, nošenje maski i dezinficiranje ruku. Namjera ovog izlaganja jest iz jedne filozofsko-bioetičke perspektive ukazati na taj vid očuvanja čovjeka i njegova zdravlja, kako bi se na zdravim temeljima mogao oblikovati i izgrađivati čovjekov identitet ne dovodeći u pitanje i sam njegov opstanak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)