Pregled bibliografske jedinice broj: 1099343
EU-topija u doba korone: filozofski osvrt na pandemijske (anti)utopijske imaginarije Europske unije
EU-topija u doba korone: filozofski osvrt na pandemijske (anti)utopijske imaginarije Europske unije // Hrvatski politološki razgovori 2020
Zagreb, Hrvatska, 2020. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1099343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EU-topija u doba korone: filozofski osvrt na pandemijske (anti)utopijske imaginarije Europske unije
(Eu-Topia in the Time of Coronavirus: A Philosophical Reflection on Pandemic (Anti)Utopian Imaginaries)
Autori
Maskalan, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Hrvatski politološki razgovori 2020
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.11.2020. - 07.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
utopija, anti-utopija, Europska unija, pandemija
(utopia, anti-utopia, European Union, pandemic)
Sažetak
Tema izlaganja su manifestacije (anti)utopijskih imaginarija povezanih s nastankom i budućnošću Europske unije, pri čemu je osobit naglasak stavljen na njihovu multiplikaciju u suvremenosti pod utjecajem društveno-političkih promjena prouzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19. Pritom se polazi od pretpostavke kako je ideološki historijat Europske unije nespoznatljiv bez razumijevanja uloge koju je utopijsko (a onda i anti-utopijsko) mišljenje imalo u europskoj povijesti. Tako su na primjer duhovne pretpostavke stvaranja Europske unije utemeljene, s jedne strane, na utopijskom humanističko-renesansnom i prosvjetiteljskom povjerenju u moć racionalnog i kritičkog uma i snagu slobodne volje kao i na vjeri u kapacitet budućih generacija za formiranjem boljeg (idealnog) svijeta, te, s druge strane, na anti-utopijskom poslijeratnom otriježnjenju s pratećim zahtjevom za osiguravanjem pretpostavki formiranja zajednice koja se u stanju oduprijeti razornim društvenim tendencijama uočenima u neposrednoj prošlosti. Za mnoge realizacija europskog projekta predstavlja ostvarenje utopijskog sna o društvu jednakosti i ekonomskih i političkih sloboda, dok za druge ona je anti-utopijska noćna mora utemeljena na nejednakostima, gubitku suvereniteta i gašenju tradicionalnih (europskih) vrijednosti. Takva razumijevanja njezine sadašnjosti protežu se i na percepcije njezine budućnosti koje se kreću od onih univerzalno utopijsko-optimističnih utemeljenih na idejama prosperiteta i razvoja do duboko anti-utopijsko-pesimističnih imaginarija koji sudbinu EU vide u njezinoj postojanoj degradaciji i (ne)nasilnom raspadu. Ova utopijsko-anti-utopijska dijalektika, posljednjih godina uglavnom prigušena briselskim birokratskim terminološkim aparatom, ponovno biva javno inaugurirana posredstvom globalne pandemije bolesti COVID-19. I dok s jedne strane jedni politički čelnici i teoretičari (poput npr. Giorgia Agambena ili Byung-Chul Hana) upozoravaju na destruktivne posljedice pandemije po budućnost svijeta i postojećih ekonomsko-političkih zajednica, oni drugi (poput Slavoja Žižeka) u postojećim okolnostima ontološke nesigurnosti pronalaze pretpostavke za utopijske, manje ili više radikalne, promjene na bolje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-2979 - Integracija i dezintegracija Europske unije: Dinamike europeizma i euroskepticizma (IDEU) (Petrović, Nikola, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Ana Maskalan
(autor)