Pregled bibliografske jedinice broj: 1099157
Antropologija siromaštva u književnim svjetovima Vjenceslava Novaka i Krležinim socijalnim feljtonima
Antropologija siromaštva u književnim svjetovima Vjenceslava Novaka i Krležinim socijalnim feljtonima // Senjski zbornik : prilozi za geografiju, etnologiju, gospodarstvo, povijest i kulturu, 47 (2020), 1; 147-164 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1099157 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropologija siromaštva u književnim svjetovima Vjenceslava Novaka i Krležinim socijalnim feljtonima
(The anthropology of poverty in the literary worlds of Vjenceslav Novak and Miroslav Krleža’s social essays)
Autori
Marjanić, Suzana
Izvornik
Senjski zbornik : prilozi za geografiju, etnologiju, gospodarstvo, povijest i kulturu (0582-673X) 47
(2020), 1;
147-164
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Vjenceslav Novak, antropologija prosjačenja – siromaštva, ekohistorija, Podgorska lutrijašica, zoo-simbol pauk, Miroslav Krleža
(Vjenceslav Novak, anthropology of begging – poverty, ecohistory, Podgorska lutrijašica, zoo-symbol spider, Miroslav Krleža)
Sažetak
Antropologija prosjačenja i ekohistorija zbirke Podgorske pripovijetke (1889.) Vjenceslava Novaka, gdje se često ističe antologijska Podgorska lutrijašica (Vijenac, 1889.), u odnosu na dijadu očevi/majke – kćeri/sinovi, dokumentira subalteran odnos iz pozicije časti prosjačkoga štapa u kojemu su roditelji pokvarenom smatrali djecu koja su se sramila prosjačenja. U drugome dijelu članka navedena Novakova tematika antropologije prosjačenja i solidarnosti postavljena je u kontekst sa socijalnim feljtonima Miroslava Krleže. U tjedniku Narodna zaštita namijenjenom, prema atribuciji u podnaslovu, ratnim nemoćnicima i siročadi, Krleža je 8. 11. 1917. objavio feljton, kao svoj prvi članak o sirotinji, Kako stanuje sirotinja u Zagrebu? Drugi Krležin članak o sirotinji, feljton Narod koji gladuje, koji određuje kao varijantu o sijerku/metlama kojima se Hercegovci "hrane kao pogačom", pisan je na temu potresnih primjera strategija preživljavanja Hercegovaca koji su, u arealu borbi vlastitih izgladnjelih tijela, bili prisiljeni hraniti se sijerkom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija, Književnost
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-5621 - Kulturna animalistika: interdisciplinarna polazišta i tradicijske prakse (ANIMAL) (Marjanić, Suzana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Suzana Marjanic
(autor)