Pregled bibliografske jedinice broj: 1098574
Anodizacija titanijeve legure
Anodizacija titanijeve legure // KORMAT 2020 / Stojanović, Ivan ; Šimunović, Vinko ; Alar, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2020. str. 87-88 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1098574 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anodizacija titanijeve legure
(Titanium alloy anodization)
Autori
Kelava, Nikolina ; Alar, Vesna ; Jakovljević, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
KORMAT 2020
/ Stojanović, Ivan ; Šimunović, Vinko ; Alar, Vesna - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2020, 87-88
Skup
24. međunarodno savjetovanje o zaštiti materijala i industrijskom finišu = 24th International conference of materials protection and industrial finish (KORMAT 2020)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
titanij, anodizacija
(titanium, anodisation)
Sažetak
Titanij i legure titanija imaju dobru kemijsku stabilnost, netoksičnost i nemagnetičnost, što ih čini dobrim izborom za primjenu u medicini. Njihov su nedostatci niska tvrdoća, slaba otpornost na trošenje, a i elektrokemijski potencijal im je relativno pozitivan. Međutim, titanijeve legure sklone su kontaktnoj koroziji kada su u kontaktu s drugim materijalima, a osjetljive su i na vodikovu krhkost. Za rješavanje navedenih nedostataka legura titanija primjenjuju se metode površinske obrade. Metode obrade površine uključuju obradu oblaganjem kemijskom pretvorbom, galvanizaciju, toplinsku difuziju, površinsko prevlačenje, lasersku i ionsku površinsku obradu i najčešće korištenu anodizaciju. U ovom radu pri različitim parametrima postupka anodizacije dobiveni su titanijevi oksidi koji su karakterizirani elektrokemijskim metodama, SEM i EDX analizom. Ispitana je debljina slojeva, mikrotvrdoća te hrapavost dobivenih oksida.
Izvorni jezik
Hrvatski