Pregled bibliografske jedinice broj: 1098188
Sociokulturalni pritisci i internalizacija ideala izgleda kao medijatori odnosa između vježbanja, tjelesne težine i motiva za vježbanjem
Sociokulturalni pritisci i internalizacija ideala izgleda kao medijatori odnosa između vježbanja, tjelesne težine i motiva za vježbanjem // Knjiga sažetaka / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar, Hrvatska, 2020. str. 76-76 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1098188 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sociokulturalni pritisci i internalizacija ideala
izgleda kao medijatori odnosa između vježbanja,
tjelesne težine i motiva za vježbanjem
(Sociocultural pressures and internalization of
appearance ideals as mediators in the
relationship between exercise, body weight, and
motivation for exercise)
Autori
Anić, Petra ; Kukić, Miljana ; Mohorić, Tamara ; Pokrajac-Bulian, Alessandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - , 2020, 76-76
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
motivi za vježbanjem, indeks tjelesne mase, sociokulturalni pritisci, internalizacija
(exercise motives, body mass index, sociocultural pressures, internalization)
Sažetak
Vježbanje čini značajnu komponentu zdravoga životnoga stila, a vježbamo iz različitih razloga, od zdravlja i kontrole težine, do osjećaja pripadnosti. Slika o tijelu također ima značajnu ulogu u motivaciji za vježbanjem. Naime, obitelj, mediji i vršnjaci vrše pritisak na pojedinca da ostvari kulturološki definirane ideale izgleda (mršavost, mišićavost, privlačnost) što može dovesti do njihove internalizacije. Cilj je provedenoga istraživanja provjeriti efekte indeksa tjelesne mase (ITM) i učestalosti vježbanja na motive za vježbanjem, uzimajući u obzir medijacijske efekte internalizacije ideala izgleda i socijalnih pritisaka. U online istraživanju sudjelovale su 262 ispitanice, dobi od 18-29 godina (M = 21.52, SD = 1.86). Primijenjeni su Upitnik sociokulturnih stavova prema izgledu (SATAQ-4R ; Schaefer i sur., 2016) i Upitnik motivacije za vježbanjem (EMI-2 ; Markland i sur., 1997) te su prikupljeni osnovni demografski podaci, težina i visina te učestalost vježbanja. U početnom strukturalnom modelu ispitali smo veze između ITMa i latentnih faktora internalizacije i socijalnih pritisaka te tri motiva za vježbanjem (izgled, kontrola težine, zdravlje). Prema hipotezi, očekivali smo da će ITM i učestalost vježbanja imati indirektne efekte na različite motive za vježbanjem putem internalizacije i socijalnih pritisaka. Pretpostavljeni model nije imao odgovarajuće indekse pristajanja te je promijenjen na temelju modifikacijskih indeksa. Prema konačnom modelu, ITM ima direktan efekt na kontrolu težine, a posredno preko pritisaka na internalizaciju i preostale motive. Učestalost vježbanja ima direktan efekt na zdravlje, a posredno preko internalizacije na izgled i kontrolu težine. Žene s višim ITM-om vježbaju kako bi izgubile na težini, a za one koje češće vježbaju briga o zdravlju je glavni motiv. Doživljeni pritisci okoline i internalizacija ideala izgleda posreduju u odnosu ITM-a i učestalosti vježbanja s motivima za vježbanje. Žene koje doživljavaju socijalne pritiske i internaliziraju ideal izgleda, vježbaju kako bi poboljšale izgled i kontrolirale težinu. Tjelesna aktivnost važna je za zdravlje, no potrebno je usmjeriti žene koje vježbaju na tjelesnu spremnost i kondiciju, a ne samo na izgled jer će se na taj način lakše oduprijeti socijalnim pritiscima i internalizaciji ideala izgleda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-drustv-18-63 - Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju povišene tjelesne težine i pretilosti u adolescenciji (Pokrajac-Bulian, Alessandra, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Tamara Mohorić
(autor)
Alessandra Pokrajac Bulian
(autor)
Petra Anić
(autor)
Miljana Kukić
(autor)