Pregled bibliografske jedinice broj: 1097829
Usporedba 1,3- i 1,4-dijodtetrafluorbenzena kao donora halogenske veze u kristalnom inženjerstvu
Usporedba 1,3- i 1,4-dijodtetrafluorbenzena kao donora halogenske veze u kristalnom inženjerstvu // Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a : Knjiga sažetaka / Primožič, Ines (ur.).
Zagreb, 2019. str. 38-38 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1097829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba 1,3- i 1,4-dijodtetrafluorbenzena kao
donora halogenske veze u kristalnom inženjerstvu
(Comparison of 1,3- and 1,4-
diiodotetrafluorobenzene as halogen bond donors
in crystal engineering)
Autori
Bedeković, Nikola ; Stilinović, Vladimir ; Cinčić, Dominik ; Friščić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a : Knjiga sažetaka
/ Primožič, Ines - Zagreb, 2019, 38-38
ISBN
978-953-6076-49-9
Skup
3. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 3rd Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.02.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kristalno inženjerstvo ; halogenska veza
(crystal engineering ; halogen bond)
Sažetak
Unazad dva desetljeća, halogenska veza privukla je velik interes u području kemije čvrstog stanja i kristalnog inženjerstva kao razmjerno jaka i usmjerena nekovalentna interakcija, primijenjiva za sintezu novih organskih i metaloorganskih materijala. Najčešće korišteni donori halogenske veze u kokristalima pripravljenim do danas su perhalogenirani aromatski ugljikovodici, od kojih je najveći broj višekomponentnih krutina pripravljen s 1, 4-dijodtetrafluorbenzenom (1, 4- tfib, 337 struktura). Njegov meta-izomer dijodtetrafluorbenzena (1, 3-tfib), iako je komercijalno dostupan, slabo je proučen kao donor halogenske veze. Stoga je u ovome radu predstavljeno sustavno i usporedno istraživanje kokristala 1, 3-tfib i 1, 4-tfib sa serijom monotopičnih i ditopičnih Lewisovih baza. Pripravljeno je ukupno 14 kokristala s 1, 3-tfib te 9 kokristala s 1, 4-tfib kojima su riješene molekulske i kristalne strukture. Iako kokristali oba donora imaju slična tališta te su duljine halogenskih veza I‧‧‧N podjednake, kristalne su im strukture i stehiometrija različite. U kombinaciji s ditopičnim akceptorima oba donora tvore lance, dok s monotopičnim akceptorima 1, 4-tfib većinom tvori diskretne molekulske komplekse stehiometrije 2:1, a 1, 3-tfib stehiometrije 1:1. S obzirom da su vrijednosti elektrostatskih potencijala na atomima joda u molekulama donora vrlo slične, opažena razlika u strukturi i sastavu pripravljenih kokristala nastaje zbog promjene pakiranja molekula u kristalu kada se linearni donor halogenske veze 1, 4-tfib zamijeni s nelinearnim 1, 3-tfib. To ukazuje da, uz halogensku vezu, velik utjecaj na stehiometriju konačnog spoja, te motive povezivanja molekula u supramolekulske strukture, ima i učinkovitost pakiranja molekula u kristalu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-7367 - Kristalno inženjerstvo višekomponentinih metaloorganksih materijala povezanih halogenskom vezom: ususret supramolekulskom ugađanju strukture i svojstava (CrystEngMOM) (Cinčić, Dominik, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb