Pregled bibliografske jedinice broj: 1097816
Utjecaj četvrte industrijske revolucije na politiku tržišnog natjecanja
Utjecaj četvrte industrijske revolucije na politiku tržišnog natjecanja // Pravo i politika EU : stara pitanja, novi odgovori : okrugli stol održan 28. siječnja 2020. u palači Akademije u Zagrebu / Barbić, Jakša (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2020. str. 125-141
CROSBI ID: 1097816 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj četvrte industrijske revolucije na
politiku
tržišnog natjecanja
(The Influence of the Fourth Industrial Revolution
on the Market competition Policy)
Autori
Pošćić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pravo i politika EU : stara pitanja, novi odgovori : okrugli stol održan 28. siječnja 2020. u palači Akademije u Zagrebu
Urednik/ci
Barbić, Jakša
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2020
Raspon stranica
125-141
ISBN
978-953-347-363-5
Ključne riječi
četvrta industrijska revolucija, tržišno natjecanje, umjetna inteligencija, algoritmi, karteli
(fourth industrial revolution, competiton law, AI, algorithms, cartels)
Sažetak
Četvrtu industrijsku revoluciju karakterizira fuzija naprednih tehnologija koje uključuju ubrzani razvoj Interneta i novih tehnologija, algoritma i umjetne inteligencije čime se otvaraju do sada nepoznate mogućnosti i novi poslovni modeli. Nameću se nova pitanja s nužnošću sagledavanja pozitivnih i negativnih učinaka. Nove tehnologije imaju značajan utjecaj na sve aspekte našeg života, na naše okruženje, blagostanje, ali i na tržišnu strukturu. Dinamičnost i konstantni razvoj tehnologija značajno utječu na naše razumijevanje postojećih koncepata načela slobodnog tržišta. Jedno od područja na koje nove tehnologije značajno utječu je pravo tržišnog natjecanja. Pitanje je mogu li se postojeći koncepti iz prava tržišnog natjecanja primijeniti na nove instrumente i pojmove. Pravo tržišnog natjecanja sa svojim načelima sadržanim u čl. 101. i 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i dalje pruža solidan temelj za procjenjivanje mogućih situacija uz nužnost prilagodbe novim izazovima digitalnog doba. Izazov za regulatore predstavlja ponovno zanimanje za umjetnu inteligenciju te uporabu algoritama u donošenju i usmjeravanju poslovnih odluka. Obzirom na brojna otvorena pitanja, rad će se ograničiti samo na preispitivanje na koji način uporaba algoritama i umjetne inteligencije može narušiti tržišnu strukturu odnosno olakšati sklapanje kartela ili drugih oblika usklađenog ponašanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
--uniri-drustv-18-252 - Pravni aspekti digitalne transformacije društva (Pošćić, Ana) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka
Profili:
Ana Pošćić
(autor)