Pregled bibliografske jedinice broj: 109774
Ex-situ zaštita na gradskim gredicama
Ex-situ zaštita na gradskim gredicama // Zbornik sažetaka - Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje "Njega gradskog prostora, boje u gradu-vještina uređenja cvjetnjaka" / Milas, Z. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agronomsko društvo, 2003. str. 69-70 (predavanje, nije recenziran, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 109774 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ex-situ zaštita na gradskim gredicama
(Ex-situ conservation on city flowerbeds)
Autori
Hajoš, Dino ; Vršek, Ines ; Karlović, Ksenija ; Židovec, Vesna ; Morić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Zbornik sažetaka - Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje "Njega gradskog prostora, boje u gradu-vještina uređenja cvjetnjaka"
/ Milas, Z. - Zagreb : Hrvatsko agronomsko društvo, 2003, 69-70
Skup
Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje "Njega gradskog prostora, boje u gradu-vještina uređenja cvjetnjaka"
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 09.04.2003. - 12.04.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ex-situ zaštita; gradske gredice
(ex-situ conservation; urban flowerbeds)
Sažetak
Naša je zemlja po brojnosti biljnih vrsta vaskularne flore sedma zemlja šireg europskog područja, a objektivniji pokazatelji, koji u obzir uzimaju i površinu, svrstavaju Hrvatsku sa 0, 075 biljnih vrsta / km2 na treće mjesto u Europi. Biljno bogatstvo naše zemlje odavno je privlačilo pažnju stranih hortikulturnih stručnjaka i uzgajivača, tako da je danas oko 60% svih i oko 30% endemičnih vrsta vrsta navedenih u "Crvenoj knjizi biljnih vrsta Republike Hrvatske" moguće naći u komercijalnom uzgoju za potrebe hortikulture izvan granica Hrvatske. Nije li došlo vrijeme da se i sami pozabavimo vlastitim bogatstvom? U travnju 1996. godine, Republika Hrvatska je odlukom Sabora postala stranka konvencije o biološkoj raznolikosti. Tim se činom, među ostalim, obavezala usvojiti mjere za ex-situ očuvanje komponenti biološke raznolikosti, utvrditi i podržati sve mogućnosti za ex-situ očuvanje i istraživanje na biljkama prvenstveno u zemlji porijekla genetskih izvora, te usvajiti mjere za oporavak, obnavljanje i ponovo uvođenje ugroženih divljih svojti u njihova prirodna staništa. Uzgoj ugroženih samoniklih biljnih vrsta može se, sudeći prema svjetskim iskustvima i praksi, shvatiti mjerom zaštite. Održavanje odabranih samoniklih biljnih vrsta (dopuštenog porijekla ili uzgojenih u prijavljenom uzgoju) na gradskim gredicama svakako bi imalo značajnu gospodarsku i promotivnu vrijednost, a održavanje ugroženih samoniklih biljnih vrsta značajnu ulogu u zaštiti i obrazovanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
0178086
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ksenija Karlović
(autor)
Sanja Morić
(autor)
Ines Han Dovedan
(autor)
Vesna Židovec
(autor)