Pregled bibliografske jedinice broj: 1097261
BIORAZGRADNJA KSENOBIOTIKA AKTIVNIM MULJEM
BIORAZGRADNJA KSENOBIOTIKA AKTIVNIM MULJEM, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1097261 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
BIORAZGRADNJA KSENOBIOTIKA AKTIVNIM MULJEM
(BIODEGRADATION OF XENOBIOTICS WITH ACTIVE SLUDGE)
Autori
Borojević, Tea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.06
Godina
2019
Stranica
56
Mentor
Ašperger, Danijela
Ključne riječi
biorazgradnja, aktivni mulj, mebendazol, HPLC-DAD
(biodegradation, activated sludge, mebendazole, HPLC-DAD)
Sažetak
Ksenobiotici, njihovi metaboliti i transformacijski produkti sve se češće detektiraju u okolišu. Potrošnja ksenobiotika za ljudsku i veterinarsku primjenu u uzlaznoj je putanji s povećanjem populacije i novih bolesti, a s time raste i njihovo otpuštanje u okoliš. Uz učestalo praćenje ksenobiotika za ljudsku potrošnju, sve se više stavlja naglasak na povećanu potrošnju ksenobiotika za veterinarske potrebe koji uvelike doprinose zagađenju okoliša. Ostaci veterinarskih ksenobiotika su u malim koncentracijama detektirani u otpadnim, površinskim i, podzemnim vodama, te morima i u tlu u velikom broju zemalja. S obzirom na manjak pitke vode na svijetu, svaka ponovna uporaba vode je veoma važna. Stoga je neophodno dobro pročistiti otpadne vode od svih vrsta ksenobiotika, kako se njihovi ostaci ne bi pojavili u prirodnim, a posljedično i pitkim vodama. Međutim, podaci o ostacima veterinarskih ksenobiotika i njihovih metabolita u okolišu su ograničeni, pa je jedan od ciljeva ovog rada staviti naglasak na važnost praćenja ksenobiotika za veterinarsku, ne samo ljudsku potrošnju. Biorazgradnja ili biološka obrada dio je klasičnih metoda pročišćavanje otpadnih voda koji je vrlo učinkovit u uklanjaju organskih zagađivala. U ovom radu provedena su preliminarna ispitivanja mogućnosti biorazgradnje antihelmintika mebendazola. Biorazgradnja je provedena s aktivnim muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Aglomeracije Čakovec. Učinkovitost biorazgradnje praćena je na HPLC-DAD sustavu. Detektor s nizom dioda korišten je zbog svoje jednostavnosti i isplativosti, jer se pratila samo glavna komponenta, mebendazol. Postignuta je biorazgradnja mebendazola u eksperimentima s koncentracijom aktivnog mulja od 0, 29 g/L na više. Do biorazgradnje dolazi pri samom kontaktu otopine mebendazola i aktivnog mulja, koncentracija mebendazola se smanjuje ispod granica kvantifikacije. U reaktorima s mebendazolom pojavljuje se nepoznata komponenta za koju je potrebno utvrditi radi li se o razgradnom produktu ili nečištoći iz mulja s kojim reagira mebendazol. Također, dodatno je potrebno istražiti razgradne produkte, a u obzir se treba uzeti i mogućnost sorpcije mebendazola na pahuljicu aktivnog mulja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-PKP-2016-06-8522 - Izravna oporaba komunalne otpadne vode za navodnjavanje membranskim tehnologijama (ReHOHMem) (Dolar, Davor, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Danijela Ašperger
(mentor)