Pregled bibliografske jedinice broj: 1097255
Određivanje ksenobiotika u aktivnom mulju
Određivanje ksenobiotika u aktivnom mulju, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1097255 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje ksenobiotika u aktivnom mulju
(Determination of xenobiotics in active sludge)
Autori
Mađor-Božinović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2019
Stranica
59
Mentor
Ašperger, Danijela
Ključne riječi
ksenobiotici, aktivni mulj, ultrazvučna ekstrakcija, ekstrakcija raspršenjem matice uzorka kroz čvrstu fazu (MSPD), tekućinska kromatografija visoke djelotvornosti s detektorom s nizom dioda (HPLC–DAD)
(xenobiotics, activated sludge, ultrasonic extraction, matrix solid phase dispersion (MSPD), high-performance liquid chromatography with diode array detector (HPLC-DAD))
Sažetak
Ksenobiotike možemo definirati kao tvari strane živom organizmu, kao što su farmaceutici, pesticidi, neki prehrambeni aditivi, kozmetika i industrijski otpad. Njihovo korištenje u nepoznatim i nekontroliranim količinama predstavlja potencijalno štetan utjecaj na okoliš i živi svijet općenito. Stoga je vrlo važno razviti metode njihovog određivanja i praćenja. U ovom radu određivano je ukupno deset farmaceutika koji pripadaju različitim skupinama: antibiotici (azitromicin, cefdinir, eritromicin, klaritromicin, nitrofurantoin), antiemetici (metoklopramid), antihelmintici ili antiparazitici (albendazol, febantel, prazikvantel) i kemoterapeutik (hidroksiklorokin). Cilj ovog rada je odrediti optimalne uvjete ultrazvučne ekstrakcije (USE) i ekstrakcije raspršenjem matice uzorka kroz čvrstu fazu (MSPD) smjese deset ksenobiotika iz aktivnog mulja. USE metodom provedeno je devet eksperimenta kojima je ispitan utjecaj koncentracije standardne otopine, mase uzorka, otapala ili smjese otapala za eluiranje, te otapala za rekonstrukciju, dok je kod MSPD provedeno pet eksperimenata i optimirano je otapalo/smjesa otapala za eluiranje. Ekstrakti su analizirani tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti s detektorom s nizom dioda (HPLC-DAD). Metoda je validirana određivanjem ponovljivosti, obnovljivosti, granice detekcije i granice kvantifikacije. Najbolji rezultati za USE postignuti su standardnom otopinom od 10 mg/L i 0, 5 grama uzorka. Najbolji sustav otapala je aceton:metanol = 1:1, a korištenjem pokretne faze kao otapala za rekonstrukciju postigla su se nešto viša iskorištenja za pojedine ksenobiotike. Za MSPD metodu najbolja čista otapala su metanol i etanol, a najbolji sustavi su 1-propanol:voda = 60:40 i metanol:voda = 80:20 kojima su ekstrahirani svi ksenobiotici. Obzirom da se USE i MSPD metodom ne postižu željena iskorištenja (preko 50 % za sve ksenobiotike) potrebno je provesti daljnje eksperimente za njihovu optimizaciju ili isprobati neku alternativnu metodu ekstrakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-2353 - Sudbina farmaceutika u okolišu i tijekom naprednih postupaka obrade voda (PharmaFate) (Babić, Sandra, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Danijela Ašperger
(mentor)