Pregled bibliografske jedinice broj: 1096828
Uzajamno trgovanje energijom iz obnovljivih izvora u kontekstu paketa propisa Čista energija za sve Europljane
Uzajamno trgovanje energijom iz obnovljivih izvora u kontekstu paketa propisa Čista energija za sve Europljane // 14. Simpozij o vođenju EES-a
Rovinj, Hrvatska, 2020. str. 1-11 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1096828 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzajamno trgovanje energijom iz obnovljivih
izvora u kontekstu paketa propisa Čista
energija za sve Europljane
(Peer-to-peer trading of renewable energy in the
context of the Clean Energy for all Europeans
Package)
Autori
Kelava, Marko ; Herenčić, Lin ; Zmijarević, Zlatko ; Rajšl, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
14. Simpozij o vođenju EES-a
/ - , 2020, 1-11
Skup
14. Simpozij o vođenju EES-a
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 09.11.2020. - 14.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
uzajamno trgovanje energijom, obnovljivi izvori energije, tržište električne energije, energetska zajednica građana, Čista energija za sve Europljane
(peer-to-peer trading of energy, renewable energy sources, electricity market, energy community of citizens, Clean energy for all Europeans)
Sažetak
Promicanje obnovljivih izvora energije jedan je od ciljeva energetske politike EU. Povećana uporaba energije iz obnovljivih izvora važan je dio paketa mjera potrebnih za smanjenje emisija stakleničkih plinova i ispunjavanje obveze EU iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama iz 2015. i iz okvira EU za energetsku i klimatsku politiku do 2030., uključujući obvezujući cilj Unije za smanjenjem emisija stakleničkih plinova za najmanje 40 % ispod razina iz 1990. do 2030. Direktiva (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora uvela je definiciju uzajamnog trgovanja, P2P (eng. peer- to-peer trading) energijom iz obnovljivih izvora. Prema toj definiciji, uzajamno trgovanje energijom iz obnovljivih izvora predstavlja prodaju energije među sudionicima tržišta putem ugovora s unaprijed utvrđenim uvjetima kojima se uređuje automatsko izvršavanje i rješavanje transakcije izravno među sudionicima tržišta ili neizravno putem ovjerene treće strane koja sudjeluje na tržištu, poput agregatora. Pritom, pravo na uzajamno trgovanje ne smije dovoditi u pitanje prava i obveze uključenih strana kao što su krajnji korisnici, proizvođači, opskrbljivači ili agregatori. Referat daje osvrt na odredbe spomenute direktive te ih povezuje s Direktivom (EU) 2019/944 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim pravilima za unutarnje tržište električne energije i njoj pratećim aktima, gdje se uvodi pojam energetske zajednice građana kao pravnog subjekta kojeg mogu činiti fizičke osobe, lokalna tijela (uključujući općine) ili mala poduzeća s mogućnosti sudjelovanja u proizvodnji (među ostalim iz obnovljivih izvora), distribuciji, opskrbi, potrošnji, agregiranju, skladištenju energije, uslugama energetske učinkovitosti ili uslugama punjenja za električna vozila. Navode se prednosti i prepreke za uzajamno trgovanje energijom iz obnovljivih izvora u Europskoj Uniji te se ukazuje na moguće načine primjene uzajamnog trgovanja energijom u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-4068 - Primjena naprednog peer-to-peer koncepta za trgovanje električnom energijom (IMPACT) (Rajšl, Ivan, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb