Pregled bibliografske jedinice broj: 1096448
Zadovoljstvo poslom zdravstvenih djelatnika za vrijeme pandemije izazvane virusom COVID-19
Zadovoljstvo poslom zdravstvenih djelatnika za vrijeme pandemije izazvane virusom COVID-19 // Book of Abstracts / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković Marina (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020. str. 163-163 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1096448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zadovoljstvo poslom zdravstvenih djelatnika za
vrijeme pandemije izazvane virusom COVID-19
(Job satisfaction of health professionals during a
pandemic caused by the COVID-19 virus)
Autori
Tokić, Andrea ; Gusar, Ivana ; Nikolić Ivanišević, Matilda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Book of Abstracts
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković Marina - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2020, 163-163
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zadovoljstvo poslom ; COVID-19 ; pandemija ; sagorijevanje na poslu ; mentalno zdravlje
(job satisfaction ; COVID-19 ; pandemic ; burnout ; mental health)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je ispitati kako su se promjene u organizaciji rada u zdravstvenom sustavu za vrijeme pandemije virusom COVID-19 odrazile na percepciju i zadovoljstvo poslom zdravstvenih djelatnika. Istraživanje je provedeno u svibnju 2020.g., pred kraj prvog vala infekcije virusom COVID-19, primjenom elektronske verzije upitnika. Poziv za sudjelovanjem distribuiran je posredstvom čelnika zdravstvenih ustanova. U istraživanju je sudjelovalo 498 zdravstvenih djelatnika, 435 žena (87, 3%) i 63 muškarca iz svih županija u RH. Od ukupnog uzorka sudjelovalo je 407 (81, 7%) medicinskih sestara/tehničara i 91 liječnik (18, 3%). Prosječna dob ispitanika bila je 39, 2 (Sd=11, 03). Većina zdravstvenih djelatnika (43%) izvještava da su svi segmenti (sadržajni i organizacijski) njihovog posla bili izmijenjeni za vrijeme trajanja pandemije, 29% ispitanika izvještava o promjeni organizacije rada, 7% sudionika navodi promjene u djelokrugu rada, 10% sudionika navodi da se u njihovom radu za vrijeme pandemije nije ništa promijenilo, a 9% sudionika navodi promjene međuljudskih odnosa kao najočigledniji faktor. Razina zadovoljstva poslom zdravstvenih djelatnika za vrijeme trajanja pandemije bila je umjereno visoka (M=5, 07 ; Sd=1, 21, raspon 1- 7), pri čemu liječnici imaju viši rezultat u odnosu na medicinske sestre (M=5, 36 ; Sd=1, 14 ; M=5, 01 ; Sd=1, 22 ; t=2, 56 ; p=0, 011). Više od polovice sudionika (57%) izvještava o nepromijenjenoj razini zadovoljstva poslom uslijed pandemije u odnosu na prethodni period, 33% izvještava o smanjenju zadovoljstva, a 10% o porastu zadovoljstva poslom. Kako bi se utvrdilo koji aspekti posla mogu predvidjeti ishod porasta, pada ili održavanja stabilnim razine zadovoljstva poslom, analizirani su efekti organizacijskih promjena posla. Međutim, nijedan od tih faktora nije u značajnoj mjeri predviđao promjenu u zadovoljstvu posla (analizirani su: broj radnih sati, (ne)rad s COVID-19 suspektnim ili pozitivnim pacijentima, boravljenje u samoizolaciji, tip promjene koji je njihovo radno mjesto doživjelo). Sociodemografske varijable, također, nisu bile povezane s (ne)promjenom u zadovoljstvu poslom. Utvrdilo se da osobe koje izvještavaju o padu zadovoljstva poslom uslijed pandemije imaju značajno niže razine mentalnog zdravlja, otpornosti na stres, više anksioznih i depresivnih simptoma te više procjene na skalama sagorijevanja na poslu o odnosu na pojedince kojima je zadovoljstvo poslom ostalo stabilno ili je raslo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru