Pregled bibliografske jedinice broj: 1095323
Primjena virtualne stvarnosti u mehatroničkim i robotskim sustavima
Primjena virtualne stvarnosti u mehatroničkim i robotskim sustavima, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 1095323 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena virtualne stvarnosti u mehatroničkim i
robotskim sustavima
(Application of virtual reality in mechatronic and
robotic systems)
Autori
Vlahović, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
03.12
Godina
2020
Stranica
62
Mentor
Šitum, Željko
Ključne riječi
mehatronički sustavi, virtualna stvarnost, Steam Valve Indeks, Unity, C#, robotski manipulator, pneumatika
(mechatronic systems, virtual reality, Steam Valve Index, Unity, C #, robotic manipulator, pneumatics)
Sažetak
Virtualna stvarnost (eng. virtual reality, VR) je uporaba računalnog modeliranja i simulacija koja omogućava korisniku da stupi u interakciju s umjetnom 3D okolinom. Razvojem računalne tehnologije i stavljanjem novih zahtjeva za bržu i jeftiniju izradu prototipova, sustavi za virtualnu stvarnost sve više se počinju koristiti u razvoju, konstrukciji, montaži i testiranju raznih visokotehnoloških sustava. Korištenjem ovih rješenja skraćuje se vrijeme razvoja proizvoda, smanjuje se broj grešaka u samoj konstrukciji, a izradom detaljnih simulacija na vrijeme se mogu otkriti i ukloniti neke greške pri radu sustava prije nego su oni uopće pušteni u pogon. Također, ovi sustavi se mogu koristiti za trening i edukaciju zaposlenika kako bi što brže obavili zahtjevne operacije (npr. obuka pilota i astronauta, servisera u nuklearnim elektranama, kirurga u operacijskim salama i dr.), što doprinosi većoj kvaliteti proizvoda uz smanjenje troškova razvoja i izrade proizvoda. U radu su objašnjena osnovna obilježja virtualne stvarnosti i područja primjene ove tehnologije. Zatim je stvoreno virtualno okruženje te je u njega smješten ranije izrađeni pneumatski pogonjeni robotski manipulator. Načinjene su značajke sustava koje omogućuju rukovanje dijelovima manipulatora (pregled, rastavljanje manipulatora, itd.), izrađena je simulacija u kojoj je moguće primjenom virtualne stvarnosti 'uroniti' korisnika u računalno generiranu okolinu te pokretati određene stupnjeve slobode gibanja manipulatora, podešavati parametre rada manipulatora (npr. s promjenom tlaka napajanja mijenja se brzina gibanja i iznos mase tereta koji se može prenositi).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-120-1201842-1839 - Optimalno upravljanje energijom u fluidnoj tehnici i elektromehaničkim sustavima (Šitum, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Željko Šitum
(mentor)