Pregled bibliografske jedinice broj: 1095275
Fitotoksični učinci nanočestica srebra stabiliziranih omotačima na biljku duhana (Nicotiana tabacum L.)
Fitotoksični učinci nanočestica srebra stabiliziranih omotačima na biljku duhana (Nicotiana tabacum L.) // 5. Simpozij studenata bioloških usmjerenja (SiSB 2019) / Mihaljević, Mihaela ; Rajčić, Lucija (ur.).
Zagreb, 2019. str. 56-57 (poster, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1095275 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fitotoksični učinci nanočestica srebra
stabiliziranih omotačima na biljku duhana
(Nicotiana tabacum L.)
(Phytotoxic effects of differently coated silver
nanoparticles in tobacco plants (Nicotiana
tabacum L.))
Autori
Jaklinović, Mirna ; Kobelščak, Luka ; Načkar, Albina ; Stančec, Vito ; Vinković, Lina ; Biba, Renata ; Cvjetko, Petra ; Balen, Biljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
5. Simpozij studenata bioloških usmjerenja (SiSB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
nanočestice srebra, Nicotiana tabacum L., lipidna peroksidacija, proteinski karbonili
(silver nanoparticles, Nicotiana tabacum L., lipid peroxidation, protein carbonyls)
Sažetak
Nanočestice srebra (AgNP) sve su zastupljenije u proizvodima široke potrošnje zbog izra- ženih protugljivičnih i protubakterijskih svojstava. Jedinstvena fizikalna i kemijska svojstva nanočestica razlog su njihove sve veće zastupljenosti u industriji iako njihov utjecaj na okoliš i žive organizme još nije dovoljno istražen. U ovom radu ispitano je djelovanje 25, 50 i 100 μM AgNP, stabiliziranih omotačima od polivinilpirolidona (PVP) i cetiltrimetilamonijevog bromida (CTAB), na biljku duhana (Nicotiana tabacum L.), i uspoređeno s utjecajem srebrovog nitrata (AgNO3). Da se utvrdi potječe li učinak AgNP od samih nanočestica ili iona srebra koje one otpuštaju, ispitana je i kombinacija Ag tretmana s cisteinom (125, 250 i 500 μM), dobrim kelatorom Ag+ iona. Spektrofotometrijski je ispitana stabilnost AgNP u tekućoj hranjivoj podlozi, kao i sadržaj malondialdehida (MDA) i proteinskih karbonila u korijenu i listu tretiranih i kontrolnih biljaka. Spektar AgNP- PVP pokazao je da su one u mediju stabilnije od AgNP-CTAB. Sadržaj MDA bio je smanjen u korijenu i listovima nakon tretmana s AgNP-PVP i AgNO3, samih i u kombinaciji s cisteinom. U tretmanu s AgNP-CTAB jednak je učinak zabilježen u korijenu, dok je u listovima sadržaj MDA bio povećan. AgNP-PVP i AgNO3 u kombinaciji s cisteinom uzrokovale su povećanje sadržaja proteinskih karbonila u korijenu. AgNP-CTAB jednaki su učinak izazvale u listovima, dok je u korijenu sadržaj karbonila bio smanjen. Ovi rezultati pokazuju da AgNP i AgNO3, sami i u kombinaciji s cisteinom, imaju sličan fitotoksični učinak na biljku duhana, te možemo zaključiti da učinak AgNP nije posljedica otpuštanja iona Ag+ već djelovanja samih nanočestica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6488 - Fitotoksičnost nanosrebra: mehanizmi akcije i interakcije u stanicama duhana (NanoPhytoTox) (Balen, Biljana, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb