Pregled bibliografske jedinice broj: 1094954
Borovi (Pinus sp.) u hortikulturi i šumarstvu na kršu
Borovi (Pinus sp.) u hortikulturi i šumarstvu na kršu // Simpozij Poljoprivreda i šumarstvo na kršu mediteransko-submediteranskog istočnojadranskog područja - stanje i perspektive-Posebna izdanja ANUBiH CLXXVI, OPMN 27 / Šarić, Taib ; Beus, Vladimir (ur.).
Sarajevo: Akademija nauka i umjetosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH), 2018. str. 139-150 doi:10.5644/PI2018.176.09 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1094954 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Borovi (Pinus sp.) u hortikulturi i šumarstvu na
kršu
(Naslov)
Autori
Dorbić, Boris ; Španjol, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Simpozij Poljoprivreda i šumarstvo na kršu mediteransko-submediteranskog istočnojadranskog područja - stanje i perspektive-Posebna izdanja ANUBiH CLXXVI, OPMN 27
/ Šarić, Taib ; Beus, Vladimir - Sarajevo : Akademija nauka i umjetosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH), 2018, 139-150
ISBN
978-9926-410-34-6
Skup
Simpozij "Poljoprivreda i šumarstvo na kršu mediteransko-submediteranskog istočnojadranskog područja - stanje i perspektive"
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 05.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
borovi, krš, biologija, hortikultura, gospodarstvo
(pines, karst, biology, horticulture, economy)
Sažetak
Rod borova je izrazito raznolik, broji oko 90 vrsta s velikim brojem varijeteta i hibrida. Borovi kao šumske vrste predstavljaju značajnu biološku, gospodarsku i hortikulturnu vrijednost. Na području Dalmacije borovi su u prošlosti korišteni i kao drvna građa te za dobivanje smole. Svojim karakteri- stičnim izgledom daju autentičnost mediteranskom pejsažu. Posjeduju deko-rativne osobine poput ukrasne kore, habitusa, krošnje i iglica, koje mogu biti od svjetlo do tamnozelene boje, ovisno o vrsti. Na kršu služe za pošumljavanje goleti i degradiranih terena. Dobro uspijevaju na tlima sa slabim bonitetom te daju dobru proizvodnu sposobnost. U svrhu uzgoja borova za hortikultur-ne namjene, oni se trebaju uzgajati na kvalitetnijim pedološkim podlogama. U radu se daju biološke, hortikulturne i gospodarske karakteristike tri vrste bora Pinus pinea L-pinjol, Pinus halepensis Mill-alepski bor i Pinus nigra Arnold.-crni bor, koji se koriste na području krškog dijela Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije,
Veleučilište "Marko Marulić", Knin