Pregled bibliografske jedinice broj: 1094796
Utjecaj tehnoloških parametara lijevanja na razvoj mikrostrukturnih i mehaničkih svojstava AlSi7Mg0,3 legure
Utjecaj tehnoloških parametara lijevanja na razvoj mikrostrukturnih i mehaničkih svojstava AlSi7Mg0,3 legure, 2019., diplomski rad, diplomski, Metalurški fakulet, Sisak
CROSBI ID: 1094796 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj tehnoloških parametara lijevanja na
razvoj mikrostrukturnih i mehaničkih svojstava
AlSi7Mg0,3 legure
(Influence of the technological casting parameters
on the microstructure and mechanical properties
development of AlSi7Mg0.3 alloy)
Autori
Gavranović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Metalurški fakulet
Mjesto
Sisak
Datum
24.09
Godina
2019
Stranica
89
Mentor
Zovko Brodarac, Zdenka
Neposredni voditelj
Rupčić, Tomislav ; Šuica, Vanja
Ključne riječi
AlSi7Mg0, 3 legura ; parametri lijevanja ; mikrostruktura ; skrućivanje ; poroznost
(AlSi7Mg0, 3 alloy ; casting parameters ; wall thickness ; microstructure ; porosity)
Sažetak
Aluminijske legure posjeduju izvrsna mehanička svojstva, fizikalno-kemijska i tehnološka svojstva te su zbog toga pronašle primjenu u automobilskoj, svemirskoj, kemijskoj i prehrambenoj industriji, ali i u elektrotehnici. Primjenu u automobilskoj industriji pronašle su zbog niske gustoće čime se smanjuje masa automobila te se doprinosi smanjenju potrošnje goriva čime se direktno utječe na smanjenje emisije CO2. Jedna od najčešće primjenjivanih legura u autoindustriji je AlSi7Mg0, 3 legura. Legura se lijeva u trajne kalupe čime se osiguravaju optimalni uvjeti hlađenja i skrućivanja i postižu bolja mehanička svojstva. S obzirom na geometriju odljevka, lijevanje se provodi tehnologijom gravitacijskog lijevanja sa zakretanjem. U okviru ovog diplomskog rada pokazalo se da različite brzine hlađenja i punjenja kalupa mogu utjecati na razvoj mikrostrukture i mehanička svojstava odljevka. Metalografskim ispitivanjima, osim primarnih αAl dendrita i eutektika (αAl + βSi) uočene su i intermetalne faze na osnovi Fe i Mg. U radu je istražen utjecaj tri različita seta parametara na razvoj mikrostrukture i razvoj αAl u korelaciji s debljinom stjenke: I) optimalni parametri s hlađenjem alata, II) bez hlađenja alata i III) ubrzano punjenje alata. Ispitivanjima je utvrđen pozitivan utjecaj povećanje brzine hlađenja i skrućivanja na usitnjavanje mikrostrukturnih konstituenata, prvenstveno αAl do 25 mm debljine stjenke. Mehaničkim ispitivanjima utvrđene su razlike u vrijednostima vlačne čvrstoće i izduženja za slučajeve I, II i III. U prvom slučaju s optimalnim parametrima lijevanja postižu se najbolji rezultati mehaničkih svojstava. Fraktografskom analizom utvrđeni su uzroci lošijih mehaničkih svojstava u odljevku. Kako bi se utvrdio uzrok nastalih grešaka provedena je numerička simulacija odljevka te je utvrđena poroznosti nastala uslijed stezanja pri skrućivanju i neusmjereno skrućivanje u toplom mjestu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-EFRR-RC.2.2.10-0005 - Centar za ljevarstvo - SIMET (SIMET) (Zovko Brodarac, Zdenka, EK - Europski fond za regionalni razvoj (EFRR), Operativni program Regionalna konkurentnost 2007.-2013., Poziv „Priprema zalihe infrastrukturnih projekata za EFRR 2014.-2020. – Treći poziv“, RC.2.2.10) ( CroRIS)
EK-EFRR-KK.01.1.1.02.0020 - Centar za ljevarstvo - SIMET (SIMET) (Zovko Brodarac, Zdenka, EK ) ( CroRIS)
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak