Pregled bibliografske jedinice broj: 1094644
Ekonomija zajedništva kao zauzetost kršćana za zajedničko dobro
Ekonomija zajedništva kao zauzetost kršćana za zajedničko dobro // Činiti dobro. Zbornik u čast mons. Josipu Mrzljaku u povodu 75. obljetnice života, 50. obljetnice svećeništva i 20. obljetnice biskupstva / Novak, Krunoslav (ur.).
Varaždin: Varaždinska biskupija, 2020. str. 203-215
CROSBI ID: 1094644 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekonomija zajedništva kao zauzetost kršćana za
zajedničko dobro
(The Economy of Communion as the Preoccupation of
Christians for the Common Good)
Autori
Dodlek, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Činiti dobro. Zbornik u čast mons. Josipu Mrzljaku u povodu 75. obljetnice života, 50. obljetnice svećeništva i 20. obljetnice biskupstva
Urednik/ci
Novak, Krunoslav
Izdavač
Varaždinska biskupija
Grad
Varaždin
Godina
2020
Raspon stranica
203-215
ISBN
978-953-8298-00-4
Ključne riječi
Ekonomska kriza, socijalni nauk Crkve, evangelizacija ekonomije, projekt Ekonomija zajedništva, opće ili zajedničko dobro, solidarnost, uzajamnost, bratstvo, duhovnost jedinstva (zajedništva).
(Economic crisis, the social doctrine of the Church, evangelization of the economy, project The Economy of communion, common good, solidarity, reciprocity, fraternity, the spirituality of unity)
Sažetak
Posljednja svjetska ekonomska kriza pokazatelj je da nisu zakazali samo financijsko-ekonomski i gospodarski mehanizmi tržišta nego i etički i duhovni principi ljudskog djelovanja koji su – u postavljanju profita kao jedinog cilja ekonomije i gospodarstva – zaboravili čovjeka kao začetnika, središte i svrhu gospodarsko- društvenog života (usp. Gaudium et spes, 63). Cilj članka je stoga osvješćivanje upravo te činjenice zaborava čovjeka – osobito u njegovoj relacijskoj dimenziji koja pretpostavlja suživot kao odgovornost za zajedničko dobro – kao jednog od ključnih uzroka ekonomske krize. U tom kontekstu najprije će se dati kratak prikaz enciklika i apostolskih pobudnica papâ 20. i 21. stoljeća i drugih dokumenata crkvenoga učiteljstva, vezanih za promišljanje o ekonomskom sektoru. To su tekstovi u kojima se, uz istančane analize uzroka ekonomske krize, nastoji ukazati i na moguće putove izlaska iz krize na temelju individualno i društveno reguliranih rješenja oslonjenih na etičke, a onda u konačnici i na teološke principe. U članku će se, nadalje, na primjeru projekta Ekonomije zajedništva – nastalog u okviru Pokreta fokolara – pokazati na koji način je praktično i konkretno moguće održati i razvijati transcendentni humanizam na području ekonomije i gospodarstva, vodeći pritom brigu o održavanju ravnoteže između opravdane usmjerenosti pojedinaca i skupina na ostvarenje profita s jedne strane i društvene odgovornosti za opće ili zajedničko dobro kao nezaobilazne vrjednote poduzetništva s druge strane. Na kraju će se pokazati da je uspjeh projekta Ekonomije zajedništva nadahnut specifičnom duhovnošću jedinstva (zajedništva) koju se predlaže kao jedan od izazovnih modela evangelizacije koja ekonomiju vidi kao mjesto mogućega kršćanskog svjedočenja ljubavi prema Bogu i zauzetosti za čovjeka kroz djela pravednosti i nastojanja oko cjelovitoga ekonomskog razvoja koji vodi brigu o integralnom razvoju čovjeka, a to znači da vodi brigu kako o blagostanju pojedinca tako i o općem ili zajedničkom dobru zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija